Ayaklarınızı kanepeden uzak tutun!

Uzun bir günün sonunda bacaklarınızı içeri çekerek veya uzatarak kanepeye yığılmayı arzulamayanımız yok. Ancak bu pozisyonlar sırtınızın alt kısmına baskı yapar ve uzun süre bu...

Ayaklarınızı kanepeden uzak tutun!
Yayınlama: 28.05.2024
A+
A-

Uzun bir günün sonunda bacaklarınızı içeri çekerek veya uzatarak kanepeye yığılmayı arzulamayanımız yok. Ancak bu pozisyonlar sırtınızın alt kısmına baskı yapar ve uzun süre bu pozisyonda kalmak vücudun ortopedik tasarımını bozabilir.

İngiliz fizyoterapist Sammy Margo, ‘Sırtın uzun süre kavisli bir C şekline düşmesine izin vermek iyi değil’ diyor. Rahatça oturmak başka bir şey, ancak çok uzun süre kambur durmak omurgadaki omurları yastıklayan diskler üzerinde baskı ve kuvvet oluşturabilir. Başın öne doğru düşmesini önlemek için boyun ve omuzlar daha fazla yük ile çalışır.

Televizyonu ayaklarınız yere düz basarak izleyin!

Sammy Margo, zamanla kanepenin sarkıklığının sırt ve karın kaslarının zayıflamasına ve bunun da ağrıya neden olabileceğini söylüyor. Bunun yerine fizyoterapistler, ayaklarınız yere düz basacak şekilde TV’ye dönük olarak oturmanızı önerir.

Kanepeniz derinse, kendinizi dik tutmak ve omurganın doğal kıvrımlarını korumak için sırtınızın alt kısmına minderler doldurun ve ayaklarınızı yukarı kaldırmak istiyorsanız kanepenin yüksekliğinden daha alçak bir tabure kullanın.

Kaynak: MUSTAFA BAYGIN/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.