ABD’den döviz kuruyla ilgili açıklama: İhracat avantajı için manipüle edilmedik

ABD Hazine Bakanlığı, geçen yıl ABD’nin hiçbir büyük ticaret ortağının kendi para birimi ile ABD doları arasındaki döviz kurunu ihracat avantajı için manipüle etmediğini bildirdi.

ABD’den döviz kuruyla ilgili açıklama: İhracat avantajı için manipüle edilmedik
Yayınlama: 21.06.2024
A+
A-

ABD Hazine Bakanlığı, “ABD’nin Başlıca Ticari Ortaklarının Makroekonomik ve Döviz Politikaları Raporu”nu Kongre’ye sundu. Raporda, ABD’nin mal ve hizmet ticaretinin yaklaşık yüzde 78’ini gerçekleştirdiği büyük ticari ortaklarının döviz politikaları değerlendirildi. Bu değerlendirmede, Aralık 2023’e kadarki dört çeyrek boyunca hiçbir büyük ticaret ortağının döviz kurunu manipüle etmediği sonucuna varıldı. Hiçbir ticaret ortağının ilgili yasalar kapsamında gelişmiş analiz yapılması için gereken kriterleri karşılamadığı belirtildi.

İzleme Listesi’ne Japonya eklendi

Raporda, döviz uygulamalarına ve makroekonomik politikalarına yakından dikkat edilmesi gereken ülkelerden oluşan “İzleme Listesi” de açıklandı. Bu listeye Çin, Japonya, Malezya, Singapur, Tayvan, Vietnam ve Almanya dahil edildi. Japonya’nın bu listeye yeni eklenmesi dikkat çekti.

Çin’e şeffaflık çağrısı

Ayrıca, ABD Hazine Bakanlığı, Çin’e şeffaflık artırma çağrısını yineledi. Çin’in döviz müdahalesini yayınlamaması ve döviz kuru politikasının temel özellikleri hakkında yeterince şeffaf olmaması, ülkeyi büyük ekonomiler arasında aykırı bir konuma getiriyor. Bu durum, ABD Hazine Bakanlığı’nın Çin’i yakından izlemesini gerektiriyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.