Yeşilçam’ın jönüydü! Yeşilçam’ın usta ismi Murat Soydan hayatını kaybetti

Yeşilçam sinemasının usta oyuncusu Murat Soydan, 84 yaşında hayatını kaybetti. Oyuncunun vefat haberini kızı Mehveş Soydan, sosyal medya hesabından duyurdu.

Yeşilçam’ın jönüydü! Yeşilçam’ın usta ismi Murat Soydan hayatını kaybetti
Yayınlama: 11.06.2024
A+
A-

Soydan’ın paylaşımında, “Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun.” ifadelerine yer verdi.

MURAT SOYDAN KİMDİR?

Türk sinema ve dizi oyuncusu Murat Soydan, 2 Ekim 1940’ta Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde dünyaya geldi. Gerçek adı Rüçhan Tercan olan Soydan, ilk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi ise Edirne’de tamamladı.

İstanbul’a üniversite eğitimi için gelen Soydan, İktisadi İlimler Akademisi’nde okurken aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Musikisi bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında Tekel’de memurluk da yapan Soydan, askerlik görevini tamamladıktan sonra 1966 yılında Perde dergisinin düzenlediği yarışmayı kazanarak sinema dünyasına adım attı.

Sinema kariyerine Nejat Saydam’ın yönettiği “Kolsuz Kahraman” adlı filmle başlayan Soydan, Cüneyt Arkın, Fatma Girik ve Suzan Avcı gibi ünlü isimlerle birlikte çalıştı. 1970’li yılların önde gelen oyuncularından olan Soydan, birçok filmde Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit gibi dönemin önemli oyuncularıyla başrolü paylaştı.

Toplamda 221 filmde rol alan Murat Soydan, aynı zamanda bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı da yaptı. 1972 yılında 9. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Zulüm” adlı filmdeki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

Murat Soydan’ın ilk evliliğinden bir çocuğu bulunmaktadır. İkinci evliliğini ise Uğur Gül hanım ile gerçekleştiren Soydan’ın Ali ve Mehveş adlarında iki çocuğu vardır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.