Yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri ihracatı 6 ayda 3 milyar doları aştı

Yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörleri, 2024 yılının ilk yarısında ihracatını yüzde 9’luk artışla 3 milyar 8 milyon dolara çıkararak Türkiye’ye döviz kazandırdı. 2024 yılı için 6 milyar dolar ihracat hedefi belirleyen iki sektör, yılın ilk yarısında bu hedefin yüzde 51’ini gerçekleştirdi. Yaş meyve sebze ihracatı yüzde 1’lik artışla 1 milyar 718 milyon dolar olurken, meyve sebze mamulleri ihracatı yüzde 20’lik yükselişle 1 milyar 42 milyon dolardan 1 milyar 290 milyon dolara çıktı.

Yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri ihracatı 6 ayda 3 milyar doları aştı
Yayınlama: 10.07.2024
A+
A-

Türkiye’de 60 milyon ton taze meyve sebze üretildiğini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, 60 milyon ton üretimin katma değere dönüşmesi ve üreticinin emeklerinin karşılığını alması için ihracatın önemli olduğunu vurguladı. Uçak, Türk lezzetlerini dünyanın dört bir yanına ihraç ederek hem ülkeye döviz kazandırdıklarını hem de üreticilerin emeklerinin karşılığını aldıklarını ifade etti.

“Kiraz, ayva, incir, kayısı üretiminde dünya birincisiyiz,” diyen Uçak, “Vişne, salatalık, kavun ve karpuz üretiminde ikinci, elma, biber, mandalina ve domates üretiminde üçüncü sıradayız. Meyve sebze üretiminde ilk beşte olduğumuz toplam 15 ürün bulunuyor. Meyve sebze mamullerinde turşu ihracatında dünya lideriyiz. Meyve suları, kurutulmuş ve dondurulmuş meyve sebze üretim ve ihracatında dünyanın en modern tesislerine sahibiz.” dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 6 gıda birliği, ABD pazarına yönelik sürdürdükleri Turkish Tastes isimli TURQUALITY Projesi sayesinde ABD’de taze meyve sebze ve meyve sebze mamulleri ihracatında önemli başarılar elde etti. 2024 yılında Uzakdoğu ülkelerine ihracatı artırmak amacıyla 4 fuara katılım sağlanacağı belirtildi. Uçak, “İhracat rakamları bu çabalarımızın karşılığını aldığımızı, meyvelerini topladığımızı ortaya koyuyor,” dedi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin 2024 yılının ilk yarısında ihracatı yüzde 4’lük artışla 595 milyon dolardan 618 milyon dolara çıktı. Türkiye geneli taze meyve sebze ihracatında domates 256 milyon dolarlık ihracatla zirvede yer alırken, mandalina 170 milyon dolarla ikinci, kiraz 143,5 milyon dolarla en çok ihraç edilen üçüncü ürün oldu. Meyve sebze mamulleri ihracatında elma suyu 131 milyon dolarlık performansla birinci olurken, domates salçası 106 milyon dolar, biber turşusu 88 milyon dolar döviz kazandırdı.

Taze meyve sebze ihracatında Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülke 436,5 milyon dolarla Rusya Federasyonu olurken, meyve sebze mamulleri ihracatında en çok ihracat yapılan ülkeler listesinin bir numarasında 209 milyon dolarlık tutarla Amerika Birleşik Devletleri yer aldı.

Taze meyve sebze ihracatında Irak’a ihracat yüzde 200’lük artışla 50 milyon dolardan 200 milyon dolara çıkarken, üçüncü ülke 174 milyon dolarlık ihracatla Almanya oldu. Almanya, meyve sebze mamulleri ihracatında ise 176 milyon dolarlık Türk lezzeti talebiyle ikinci sırada yer aldı. Meyve sebze ihracatında üçüncü büyük pazarımız 89 milyon dolarlık ihracatla İngiltere oldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.