Uzmanından güneş yanığına karşı uyarı!

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Kozan, güneş yanığı durumunda ilk etapta soğuk uygulama yapılmasını ve ağrı kesici ile antibiyotikli kremler kullanılmasını önerdi.

Uzmanından güneş yanığına karşı uyarı!
Yayınlama: 08.07.2024
Düzenleme: 08.07.2024 14:58
A+
A-

Mersin Şehir Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Kozan, güneş yanığı hakkında bilgilendirmede bulundu. Güneş yanığının, cildin güneş ışınlarına yoğun bir şekilde maruz kalması sonucu oluşan bir reaksiyon olduğunu belirten Kozan, “Genellikle birinci veya ikinci derece yanık şeklindedir. Güneş yanığı, güneşe maruz kaldıktan 4-6 saat sonra oluşmaya başlar. Bu süreçte ciltte kızarıklık, ısı artışı, şişlik, kabarcıklar oluşabilir ve hassasiyet ile ağrı da görülebilir” dedi.

Güneş yanığından korunmak için güneş koruyucu ürünlerin kullanılmasını, saat 11.00 ila 16.00 arasında mümkünse güneşe çıkılmamasını, açık renk giysiler giyilmesini ve şemsiye, gözlük gibi aksesuarların kullanılmasını tavsiye eden Kozan, “Eğer bir güneş yanığı oluşursa o sırada soğuk uygulama yapıp, ağrı kesici ve antibiyotikli kremler kullanılabilir. Sonrasında mutlaka doktora başvurulmalıdır” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.