Uzay yolcusu Tuva Cihangir Atasever’in yolculuğu başlıyor

Yarın, Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever, Virgin Galactic’e ait “VSS Unity” adlı uzay aracıyla yörünge altı araştırma uçuşunu gerçekleştirecek.

Uzay yolcusu Tuva Cihangir Atasever’in  yolculuğu başlıyor
Yayınlama: 07.06.2024
A+
A-

Yarın gerçekleştireceği uzay seferi öncesinde, Tuva Cihangir Atasever, “Uçuşta Azerbaycan bayrağı da Türk bayrağının hemen yanında göğsümün üzerinde yer alacak. Nasıl yer yüzünde bu iki ülkenin bayrakları yan yanaysa bu iki millet omuz omuzaysa uzay yolculuğum esnasında da yine yan yana olacaklar.” dedi.

Atasever, yarın yapılacak “Türk Uzay Bilim Misyonu Yörünge Altı Araştırma Uçuşu”nun, Nisan 2023’te ABD’nin Houston şehrinde başlayan ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) uzanacak Ax-3 görevinin parçası olarak kurgulanan bir eğitim adımı olduğunu belirtti.

Bu uçuşun “herhangi bir ek maliyet doğurmadan” icra edileceğini vurgulayan Atasever, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK UZAY ve Türkiye Uzay Ajansı (TUA) olarak bu eğitim adımını da bilimsel misyona dönüştürdük. 7 farklı bilimsel deney seçtik. Bunların uzay aracına entegrasyonu üzerinde aylardır çalışıyoruz. Uzay uçuşumuz için hiçbir ek maliyet çıkarmadan yeni bir bilimsel misyon türetmiş olduk. Umuyorum ki bu uçuş kapsamında gerçekleştireceğimiz deneyler ülkemizdeki uzay araştırma ve çalışmalarına önemli katkı sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

Atasever, uzay yolculuğu öncesi ABD’de deneyleriyle ilgili çalışmalar yaptıklarını belirterek, New Mexico’da fırlatmanın gerçekleşeceği Spaceport tesisinde bulunduklarını ifade etti.

Uçuşa yönelik eğitimler aldıklarını ve mikro yer çekimi ortamında üzerinde taşıyacağı deney ekipmanlarını test etmek üzere yüksek manevra kabiliyetine sahip uçaklarla aerobik uçuşlar gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Atasever, uzaya giderken yanına alacağı eşyaları da paylaşarak, “Cumhurbaşkanı’mızın Nisan 2023’te TEKNOFEST’teki tanıtımımızda teslim ettiği bayrak benimle birlikte olacak. Benim annemin memleketi olan Azerbaycan bayrağı da Türk bayrağının hemen yanında göğsümün üzerinde yer alacak. Nasıl yeryüzünde bu iki ülkenin bayrakları yan yanaysa bu iki millet omuz omuzaysa uzay yolculuğum esnasında da yine yan yana olacaklar. Buna ek olarak ailemin ve yakın çalışma arkadaşlarımın onlar için kıymetli olan ve uzaya götürmem için bana teslim ettiği bazı minik objeler de benimle olacak.” diye ekledi.

Atasever’in yarın yapacağı uzay seferi, Virgin Galactic’in bu yılki ikinci ve bu zamana kadarki 12’nci uzay uçuşu olacak ve Atasever’in de içinde bulunacağı “VSS Unity”, bu uçuştan sonra emekliye ayrılacak.

Virgin Galactic’in ücretli yolcularla düzenlediği ilk ticari uzay uçuşu “Galactic 01” ise 29 Temmuz 2023’te gerçekleşti.

 

Atasever’in katılacağı “Galactic 07” uçuşu, VSS Unity’nin son ticari uçuşu olması açısından önem taşırken, Virgin Galactic’in kaynaklarını 2026’da hizmete girmesi hedeflenen yeni nesil Delta uzay gemilerinin üretimine adadığı dönemde tarihi bir dönüm noktası olacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.