Türk Eğitim Vakfı’ndan; gücüm bu kadarına yetiyor

Türk Eğitim Vakfı’nın, üniversite öğrencilerinin büyük kentlerdeki barınma maliyetlerine dikkat çekmek amacıyla hazırladığı enstalasyon çalışmaları, 8 Haziran Cumartesi günü İstanbul’un Beşiktaş, Kadıköy ve Üsküdar meydanlarında sergilendi.

Türk Eğitim Vakfı’ndan; gücüm bu kadarına yetiyor
Yayınlama: 11.06.2024
Düzenleme: 11.06.2024 17:33
A+
A-

Gençlere eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla 57 yıldır faaliyet gösteren Türk Eğitim Vakfı (TEV), üniversite öğrencilerinin büyük şehirlerdeki barınma sorunlarına dikkat çekmek için “Gücüm Bu Kadarına Yetiyor” projesini hayata geçirdi. Proje, öğrencilerin yaşadığı barınma zorluklarına vurgu yaparak, toplumun duyarlılığını artırmayı ve burs fonları ile yurt projelerine destek toplamayı hedefliyor.

“Gücüm Bu Kadarına Yetiyor” farkındalık projesi kapsamında, metropollerde üniversite öğrencilerinin bütçesinin bir evin sadece birkaç metrekarelik kısmını karşılayabildiğini anlatan sembolik enstalasyonlar, 8 Haziran Cumartesi günü İstanbul’un Beşiktaş, Kadıköy ve Üsküdar meydanlarında sergilendi. TEV, bu sembolik ev kesitleri ile öğrencilerin barınma maliyetlerine dikkat çekerek, kamuoyuna başarılı ve okumak isteyen öğrencilere destek verme çağrısı yapıyor. Vakıf, küçük bir katkının bile öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamak ve onlara daha aydınlık bir gelecek sunmak adına büyük bir adım olabileceğini vurgulayarak, destek olmak isteyen herkesi tev.org.tr adresinden bağış yapmaya davet ediyor.

“Başarılı her öğrencinin hakkı”

TEV Genel Müdürü Banu Taşkın, proje ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Dünyanın her yerindeki metropoller, öğrencilerin barınması için zor kentler. İstanbul başta olmak üzere bizim ülkemizde de büyük şehirlerde öğrencilerimiz zorluklarla karşılaşıyor. Yeni yurt yapımlarına hız verilmesine rağmen mevcut yurt kapasiteleri artan talebi karşılamakta zorlanıyor. Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu, eğitim hayatlarının önünde büyük bir engel teşkil ediyor. Hem akademik başarısı hem de psikolojisi olumsuz etkilenen pek çok üniversite öğrencisi, büyükşehirlerimizde, ülkemizin en başarılı üniversitelerini kazansa bile söz konusu zorluklar nedeniyle okuluna devam edemiyor. ‘Gücüm Bu Kadarına Yetiyor’ projesi ile bu soruna dikkat çekmek ve toplumun her kesimini bu konuda duyarlılığa davet etmek istiyoruz.”

Taşkın, “Üniversite sınavı dönemindeyiz. Yüzbinlerce genç hayallerine yürüyecek. O sırada akıllarında barınma sorunu olmasın, sadece eğitimlerine odaklanabilsinler istiyoruz. Vatandaşlarımızın destekleriyle sunduğumuz burs ve yurt imkânlarının gençlerimizin eğitim hayatlarına büyük ölçüde katkıda bulunacağına inanıyoruz. İzmir, Trabzon ve Ankara’da faaliyet gösteren kız öğrenci yurtlarımızın yanı sıra; Ankara Yenimahalle ve İzmir’de iki yeni kız öğrenci yurdumuzun inşaatı devam ediyor. Yakın zamanda temellerini atacağımız bir diğer yurdumuz da Bursa’da olacak. TEV girişimiyle faaliyet gösteren öğrenci yurtlarının sayısını daha da artırmayı hedefliyoruz. Öğrencilerin barınma sorununu çözmek için çok daha fazla desteğe ihtiyacımız var. Tüm eğitim dostlarının desteklerini bekliyoruz.”

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.