Tufan Duman: Mersin’de birinci periyot kaçak taraması faaliyetlerimizi başarıyla gerçekleştirdik

Aksa Çukurova Doğalgaz, Mersin’de kesintisiz ve güvenli gaz arzı sağlama çalışmaları kapsamında yürüttüğü altyapı şebekesi kaçak tarama faaliyetlerinin birinci periyotunu tamamladı. Mersin Bölge Müdürü Tufan Duman, “Dağıtım hattındaki 39 bin 685 servis kutusu ile şebekemizi oluşturan tüm unsurlarda birinci periyot kaçak taraması faaliyetlerimizi başarıyla gerçekleştirdik” dedi.

Tufan Duman: Mersin’de birinci periyot kaçak taraması faaliyetlerimizi başarıyla gerçekleştirdik
Yayınlama: 11.07.2024
A+
A-

Türkiye genelinde 45 bin kilometrelik şebeke ağıyla 27 il merkezi, 306 ilçe ve beldede 5 milyon aboneye güvenle doğal gaz ulaştıran Aksa Doğalgaz, lisans bölgeleri arasında yer alan Mersin’de de faaliyetlerini sürdürüyor. 250 bine yakın abonesi bulunan Mersin’de, güvenli ve kesintisiz doğal gaz dağıtım hizmeti veren Aksa Doğalgaz, diğer altyapı kuruluşlarının çalışmaları ve üçüncü şahısların gerçekleştirdiği kazılar nedeniyle şebeke unsurlarına verilmiş olabilecek muhtemel hasarları tespit etmek amacıyla yılda en az iki kez gerçekleştirdiği tarama faaliyetlerinin birinci periyodunu başarıyla tamamladı.

Mersinli vatandaşların doğal gaz konforunu sorunsuz bir şekilde yaşamasının öncelikleri olduğunu belirten Aksa Çukurova Doğalgaz Mersin Bölge Müdürü Tufan Duman, işletme ekiplerinin abonelerinin güvenliği için 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verdiklerini vurguladı. Duman, “Uzman ekiplerimiz, altı aydan kısa periyotlarda OMD (Optical Methane Detector) tip kaçak arama cihazıyla donatılmış araçlarla ve bu araçların giremediği bölge ve sitelerde hassas el detektörleri ile şebekelerimizin kontrolünü düzenli olarak sağlıyor. Mersin’de 218 kilometre çelik hat, 2 bin 50 kilometre polietilen hat ve 39 bin 685 servis kutusu ile dağıtım şebekemizde kaçak taraması faaliyetlerimizi başarıyla tamamladık. Tarama faaliyetleri kapsamında herhangi bir kaçak tespit edilmedi” dedi.

Doğal gaz hattı bulunan sokaklardan mahallelere ve caddelere kadar tüm lokasyonlarda izinsiz kazı yapmanın yasak olduğunu vurgulayan Duman, “Resmi kurum ve kuruluşlar ile üçüncü şahıslar tarafından yapılması planlanan tüm altyapı çalışmalarının doğal gaz hattına hasar verilmeden yürütülmesi için 444 4 187 numaralı Aksa Doğalgaz Çözüm Merkezi’ne öncesinde bilgi verilmesi gerekiyor. Ayrıca vatandaşlarımız herhangi bir kazı çalışmasına dair şüpheli bir durumla karşılaştıklarında 7 gün 24 saat hizmet veren 187 Doğal Gaz Acil hattımızı arayarak bize bilgi verebilirler” şeklinde konuştu.

Kaynak: ZİYA İPEK / ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.