TOBB Mersin’de eğitimde ve sosyal sorumluluk projelerinde önemli yatırımlara imza attı

Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu üyesi Cihat Lokmanoğlu, TOBB’un Mersin’deki yatırımlarına yönelik değerlendirmelerde bulunarak, “Son dört yılda hem eğitim de hem de yaşadığımız felaketlerde TOBB’un büyük desteğini gördük” dedi.

TOBB Mersin’de eğitimde ve sosyal sorumluluk projelerinde önemli yatırımlara imza attı
Yayınlama: 24.05.2023
A+
A-

TOBB’un Mersin’de eğitim ve sosyal sorumluluk projelerine önemli katkı sağladığını kaydeden Cihat Lokmanoğlu, eğitime yapılan yatırımı geleceğe yapılan en büyük yatırım olarak gören TOBB’un ‘81 ile 81 Okul’ adlı büyük bir projeyi hayata geçirdiğini ve bu doğrultuda Mersin’e donanımlı iki okul kazandırdığını söyledi. Lokmanoğlu, “Söz konusu proje kapsamında Mersin’in Yenişehir ilçesinde bir ilkokul, Tarsus ilçesinde ise 24 derslikli bir lise inşa edilmiştir. Mesleki eğitim ile reel sektörü entegre etmek amacıyla 2019 yılında hayata geçirilen Mesleki Eğitim ve İş Birliği Protokolü kapsamında ise, pilot okul seçilen okullarda mesleki eğitimin sektörün ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanması, eğitim içeriklerinin yabancı dil ağırlıklı olarak güncellenmesi, öğrencilere staj ve burs imkânı sağlanması, atölye ve laboratuvarların iyileştirilmesi ve bu okulların oda ve borsalar tarafından desteklenmesi kararı alınmıştır. Halihazırda MDTO tarafından zaten desteklenmekte olan lise, protokol kapsamında pilot okul olarak belirlendikten sonra, yapılan bir dizi iyileştirmenin ardından Bakanlıkça yapılan kalite denetiminde 1.081 farklı kriter üzerinden değerlendirilerek 100 tam puan almayı başaran Türkiye’deki tek lise olmuştur” dedi.

Lokmanoğlu, Pandemi döneminde alınan ekonomik önlemlere değinerek şöyle söyledi: “Covid-19 pandemisi ciddi bir sağlık tehdidi oluşturduğu gibi dünya ekonomilerini etkilemiştir. Bu süreçte, bünyesindeki oda ve borsalar vasıtasıyla iş dünyasının ihtiyaç ve taleplerini belirleyen TOBB, hükümet nezdinde ekonomiye ilişkin bir dizi tedbirin alınmasında önemli rol oynamıştır. Kredi paketlerinden kısa çalışma ödeneğine, vergi-SGK ertelemelerinden Kredi Garanti Fonu’nun kefalet kapasitesini artırmasına ve Mersin Limanı ardiye ücretlerini düşürülmesine kadar çok geniş yelpazede alınan tedbirler, ülke genelinde olduğu gibi Mersin’de faaliyet gösteren işletmelerin de faaliyetlerini sürdürülebilmesine olanak tanımıştır” diye konuştu.

Deprem Sonrası Organize Çalıştık
Lokmanoğlu, 6 Şubat 2023’te 11 ilimizde meydana gelen büyük deprem felaketinde de TOBB’la organize çalıştıklarını ifade ederek, “Depremlerin ardından Odamız, TOBB’un öncülüğünde Silifke, Erdemli, Tarsus ve Anamur Ticaret ve Sanayi Odaları ile birlikte hızla harekete geçerek depremzedeler için seferber olmuştur. Odamız, Silifke ve Erdemli TSO iş birliğinde, ısıtıcı ve battaniye içeren yardım kolileri ilk gün, Hatay-Kırıkhan’a gönderilmiştir. MDTO ve Anamur TSO’nun yardım kamyonları ise 7 Şubat akşamı yola çıkmıştır. Tarsus Ticaret Borsası ile MDTO üyelerinin de destek verdiği, içerisinde battaniye, jeneratör, fener, çorap ve bebek bezi, su ve kuru gıda gibi malzemelerin bulunduğu yardım kolileri İskenderun’a gönderilmiştir” dedi.

Kadın ve Genç Girişimciler Unutulmadı
TOBB tarafından 81 ilin tamamında, bulundukları illerde faaliyet gösteren Kadın ve Genç Girişimciler Kurulları oluşturulduğunu, buna göre Mersin’de de faaliyete geçen Kadın ve Genç Girişimciler Kurullarının da kentte girişimciliği teşvik etmek, kadınları ve gençleri işgücüne kazandırmak, iş kuran girişimcilere mentorluk yapmak, eğitim programları düzenlemek gibi faaliyetler yürüttüğüne dikkat çeken Lokmanoğlu, “Kadın Girişimciler Kurulunun Mersin’in toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık seviyesini yükseltmeye yönelik çalışmalar yürüttüğü bilinmektedir. Ayrıca son dönemde TOBB’un girişimleri ve oda ve borsaların da girmesiyle coğrafi işaretli ürünlerin tescilinde önemli mesafeler kat edilmiştir. Bugün birçoğunun tescil işlemleri Mersin’de faaliyet gösteren oda/borsalarımızca gerçekleştirilmiş coğrafi işaretli 21 ürünümüz bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.