Sokak hayvanlarını düzenleme de sona gelindi! Uyutma meselesine onlar karar verecek…

AK Parti’nin sokak köpekleri sorununun çözümüne yönelik yasa teklifi çalışmaları tamamlanmak üzere. Teklif, AK Parti meclis grubunda imzaya açıldı. Yeni düzenlemeye göre, kapsamı daraltılan “uyutma” işlemi belediyelerde oluşturulacak kurulların kararı ile yapılacak. Ayrıca, köpek toplamayan belediye başkanına 3 yıl hapis cezası, köpeği sokağa terk edene ise 60 bin lira para cezası öngörülüyor.

Sokak hayvanlarını düzenleme de sona gelindi! Uyutma meselesine onlar karar verecek…
Yayınlama: 11.07.2024
A+
A-

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, barınaklarda bir ay boyunca sahiplenilmeyen köpeklerin uyutulmasını öngören maddede sorumluluk yerel yönetimlere veriliyor. AK Parti’nin muhalefet partilerinin de görüşlerini alarak Meclis tatile girmeden çıkarmayı planladığı teklif şu değişiklikleri içeriyor:

  • Hayvanları öldürmek yasak: Sokak hayvanları yasada “başıboş hayvan” olarak tanımlanacak ve öldürülmeleri yasaklanacak.
  • Hayvanlar toplanıp barınağa alınacak: Sokaklardaki başıboş köpekler belediyeler tarafından toplanarak barınaklara alınacak. Burada bakım ve rehabilitasyon işlemleri yapılacak ve hayvanlar bir daha sokağa bırakılmayacak.
  • Ötanazi sınırlaması: Barınaklara alınan hayvanlar içinde kuduz riski bulunan, hastalıklı, saldırgan ve tedavi edilemeyecek durumda olanlara ötanazi uygulanacak. Ötanaziye, yerel yönetimlerin veteriner hekimlerden oluşturduğu kurullar karar verecek.
  • 2 yıllık süre: Nüfusu 25 binin üzerinde olan belediyeler bütçelerinin binde 5’ini, büyükşehirler ise binde 3’ünü başıboş hayvanların ıslahı ve barınak yapımı için kullanmak zorunda olacak. Belediyelere bu işlemler için 2 yıllık süre verilecek.
  • Başkana hapis cezası: Yükümlülüğünü yerine getirmeyen belediye başkanına bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu sorumluluğun kapsamına belediye meclis üyeleri de dahil olacak.
  • Toplayıp başka yere atamayacaklar: Belediyeler, kendi sınırları içindeki sokaklardan topladıkları başıboş hayvanları başka belediye sınırları içinde veya kırsal bir alanda bırakamayacak.
  • Sokağa bırakana 60 bin lira ceza: Evcil hayvanını veya bu hayvandan olan yavruları sokağa bırakanlara, yasaklı ırkların üretimini yapanlara hayvan başına 60 bin lira para cezası verilecek.

AK Parti, bu teklifin Meclis tatile girmeden önce yasalaşmasını hedefliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.