SHP, 14 yıl sonra yeniden kurulma kararı aldı!

Türkiye’deki siyasi parti sayısı son birkaç yılda artış gösterdi. Yeni kurulan partiler siyaset sahnesine katılırken, eski partilerden de haberler gelmeye devam ediyor.

SHP, 14 yıl sonra yeniden kurulma kararı aldı!
Yayınlama: 08.07.2024
A+
A-

2010 yılında Eşitlik ve Demokrasi Partisi ile birleşerek varlığı sona eren Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP), 14 yıllık bir aranın ardından yeniden siyasete döndü.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın resmi internet sitesindeki bilgilere göre, parti 28 Haziran 2024 tarihinde yeniden kuruldu. Yeni kurulan SHP’nin adresi ise Yargıtay’a “Meşrutiyet Mahallesi, Karanfil Sokak, Çankaya, Ankara” olarak bildirildi.

SHP, 1995 yılında Murat Karayalçın’ın liderliğinde kurumsal kimliğini feshederek CHP’ye katılmıştı. 2002 yılında Karayalçın, partiyi tekrar kurarak CHP’de Deniz Baykal muhaliflerini bir araya getirdi. Karayalçın, SHP’den ayrılıp 2009’da CHP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu ve genel başkanlık görevini Hüseyin Ergün devraldı. Ergün, 2010 yılında partiyi Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) ile birleştirdi. Böylece, SHP üçüncü kez kurulmuş oldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.