Otomobil hayaliyle başladığı mucitlik serüveninde, aklına gelen her şeyi hayata geçirmiş

Mersin’de yaşayan ve 1960’lardan bu yana çevresinde “makine mucidi” olarak bilinen 85 yaşındaki emekli öğretmen Hayri İnce, otomobil yapma hayaliyle başladığı serüvende birçok icada imza attı.

Yayınlama: 08.07.2024
A+
A-

Mersin’de yaşayan ve 1960’lardan bu yana “makine mucidi” olarak tanınan 85 yaşındaki emekli öğretmen Hayri İnce, otomobil yapma hayaliyle başladığı yolculukta birçok icada imza attı. İstihdama yönelik makineler geliştiren İnce, bunlardan karşılık bulamayınca ihtiyaç duyduğu icatlar yapmaya başladı. Bugün hala kullanılan birçok icadı olan İnce, yaşlılığına rağmen yeni nesillere ilham vermesi amacıyla bir okula icatlarını bağışladı. İnce’nin icatlarından bazıları şu anda bir lisede sergileniyor.

Toroslar ilçesine bağlı Resul köyünde yaşayan İnce, çocukken tamircinin yanına verilerek teknik yeteneklerini keşfetti. Bu süreç onun makine ve teknolojiye olan ilgisini artırdı ve öğretmenlik mesleğini seçerek hem öğretmenlik yapabilecek, hem de icatlar üretebileceği bir yol seçti. Yıllar içinde birçok farklı icat geliştiren İnce, 1960’lı yıllarda kendi imkanlarıyla yaptığı ilk icatlardan biri olan bir kaynak makinesiyle başladı. Sonrasında torna makinesi ve araç lastiği üretme gibi çalışmalara girişti.

İnce, zamanla kardeşinin anlaşmaya uymaması üzerine istihdama yönelik icatlar yapmaya başladı. İcat ettiği çeşitli makinelerin gençler için örnek teşkil etmesini umut eden İnce, bunları Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir okula bağışladı. Yaptığı icatlar bugün gençlerin ilgisini çekiyor ve onlara teknoloji ve mucitlik konusunda ilham veriyor.

İnce, yaşlılığına rağmen deprem aleti üzerinde çalışmalarını sürdürüyor ve yaptığı tüm icatlar için herhangi bir patent başvurusunda bulunmadığını belirtiyor.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.