Mut’un Kayaönü Mahallesi’nin sulama sorunu sona erdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Sulama Borusu Desteği Projesi’ kapsamında Mut ilçesinin Kayaönü Mahallesine verdiği sulama borusu desteği ile susuzluk çeken üreticilerin imdadına yetişti.

Mut’un Kayaönü Mahallesi’nin sulama sorunu sona erdi
Yayınlama: 21.06.2024
Düzenleme: 04.07.2024 12:01
A+
A-

Yıllardır yaşanan suya ulaşım sıkıntısı mahallede üretimi azaltırken, geçim kaygısına düşen vatandaşların göçüne neden olmuş. Hem üretim hem de göç sıkıntısı yaşayan mahallelilerin yüzü Büyükşehir’in desteğiyle güldü. Ekipler, Kayaönü Mahallesi Sulama Kooperatifi’ne sağlanan 1200 metre çelik sulama borusu desteği sayesinde Göksu Nehri’nden 240 kottan alınan su, motopomp yardımıyla 640 kota su basarak susuzluk sorununu sona erdirdi. Yıllardır sıkıntısını çektikleri ve hayalini kurdukları suya kavuşan mahalleliler, su sayesinde yeniden üretime başlayacak.

Büyükşehir Belediyesi’nin, Mersin genelinde yürüttüğü çalışmalar kapsamında 2020 yılından bu yana 355 bin 500 metreye yakın sulama borusu desteği vermesi ile 19 bine yakın üretici randımanlı sulama suyu ile buluşurken, 105 bin dekar arazi can suyuna kavuşmuş oldu. Mut özelinde Kayaönü Mahallesi’ne ise 2022 yılında 900 m HDPE-100 boru desteği de sağlandı. Toplamda 5 yılda Kayaönü Mahallesi’ne 2 bin 100 metre sulama borusu desteğinde bulunuldu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Selçuk Şahutoğlu, destek hakkında bilgiler vererek, Sulama Borusu Desteği Projesi kapsamında Mut İlçesi Kayaönü Mahallesi’nde bulunduklarını ifade etti. Şahutoğlu, “Sulama borusu desteğimiz kapsamında 2019 yılından bu yana Mersin genelinde 355 kilometre boru desteği sağladık. Bunun yaklaşık 93 kilometresi de Mut ilçemize sağlandı. Mut İlçesi Kayaönü Mahallesi de destek verdiğimiz mahallelerimizden bir tanesi. Bu mahallemizde daha önceden cazibe ile sulama imkanı varken, artık neredeyse cazibeyle sulama imkanları sonlanmak üzere. Biz de kooperatifimizle beraber yaptığımız işbirliği sonucunda bizim vermiş olduğumuz 1200 metre çelik boru ile beraber kooperatif ve üreticilerimiz bir dalgıç pompa yardımıyla Göksu Nehri’nden 240 kottan 640 kota su basarak topraklarımızı suyla buluşturduk” dedi.

Kaynak: MÜJDE DEMİR/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.