Mersin İstişare Kulübü sezon finali yaptı! Gündem konusu “Kadın”

Mersin İstişare Kulübü, aylık olarak düzenlediği ve farklı konuları ele aldığı toplantılarının sezon finalinde “Türkiye’de Kadın Olmak” konusunu gündem olarak değerlendirdi.

Mersin İstişare Kulübü sezon finali yaptı! Gündem konusu “Kadın”
Yayınlama: 08.07.2024
Düzenleme: 08.07.2024 16:36
A+
A-

Hatay Evi Gastronomi Konağı’nda kahvaltı eşliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (ÇUKUROVASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Berman Mantı, TOBB Mersin İl Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Ayla Harp, Mersin Büyükşehir Belediyesi (MBB) Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Sosyal Hizmet Uzmanı Ceren Yıldırım ve Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Arzu Günay konuşmacı olarak katıldı. Ayrıca Mersin CHP Milletvekili Talat Dinçer, MBB Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Sevda Bingöl, önceki dönem MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Çukurova Genç Girişimci İş İnsanları Derneği (ÇUGİDER) Başkanı ve CHP Mezitli Meclis Üyesi Sibel Gelbul, Mersin Sanayici İş İnsanları Derneği Başkanlar Kurulu Başkanı ve TÜRKONFED Yüksek Haysiyet Kurulu Üyesi Mustafa Güler, Prof. Dr. Yusuf Zeren ve Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti Mersin Şube Başkanı G. Hakan Koçman gibi siyaset, kamu, akademi, iş dünyası, sivil toplum ve basından pek çok isim katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Mersin İstişare Kurulu Başkanı Ferudun Gündüz, Mersin İstişare Kurulu toplantılarında kentin temel sorunlarını ele aldıklarını ve bu sorunlara çözüm önerileri üretmeye çalıştıklarını belirtti. Bu toplantıların içeriklerini basın yoluyla kamuoyuyla paylaştıklarını ifade eden Gündüz, bundan sonraki süreçte hedeflerinin toplantılarda ele alınan konuları raporlaştırmak ve bu raporları ilgili karar vericilerle paylaşmak olduğunu söyledi. Özellikle Türkiye’nin ve dünyanın içerisinden geçtiği bu dönemde, sivil toplum kuruluşlarının sorunlara çözüm üretmek konusunda önemli görevler üstlendiğini vurgulayan Gündüz, Mersin İstişare Kulübü’nün de Mersin için tam olarak bu rolü üstlendiğini belirtti. “Kentteki bilim, iş insanı, uzman, akademisyen ve yöneticiler gibi farklı kimliklerden insanları bir araya getirerek sorunları doğru tahlil etmek ve çözüm önerileri getirmek için çalışıyoruz,” dedi.

ÇUKUROVASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Berman Mantı, medeniyetin ilk ortaya çıktığı dönemden itibaren kadınların toplumsal hayatın içerisinde önemli bir yer tuttuğunu, günümüzde ise kadınların sadece %30’unun iş hayatında yer aldığını belirtti. Mantı, dünya genelinde kadınların ekonomik faaliyetlere katılımının artması durumunda, küresel gayri safi yurt içi hasılanın %20 oranında artacağını ifade etti. Mantı, kadınların daha fazla üretimin içerisinde yer alması gerektiğini vurguladı.

TOBB Mersin İl Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Ayla Harp, kadın girişimciliğinin Türkiye genelinde gelişmesi için TOBB’un 2007 yılında kadın girişimciler kurullarını oluşturduğunu ve bu kurulların Türkiye’nin 81 ilinde faaliyet gösterdiğini söyledi. Harp, kadınların iş dünyasında rol almasının ve kadın girişimciliğinin gelişmesinin ekonomiler için önemli olduğunu belirtti.

MBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Koordinatörü ve Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, Türkiye’de bir kadın sanatçı olmanın ötesinde sanatçı olmanın zorluklarını vurguladı. Özdülger, sanatsal çıtanın düşmesinin toplumda kültürel bir erozyona yol açtığını belirtti ve sanatın toplum bilincini yükseltmekteki önemine değindi.

ŞÖNİM Sosyal Hizmet Uzmanı Ceren Yıldırım, aile içi şiddet ve şiddet türleri hakkında bilgi verdi. Yıldırım, şiddetin anlaşmazlıkların çözülmediği durumlarda ortaya çıktığını ve ŞÖNİM’in şiddete maruz kalan kişilere koruyucu ve önleyici mekanizmalar sunduğunu ifade etti.

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Arzu Günay, kadın cinayetlerinin politik bir mesele olduğunu ve devletin yasaları eksik uygulaması nedeniyle şiddetin arttığını savundu. Günay, şiddeti önlemek için bilinçlendirme çalışmalarının önemine dikkat çekti.

Toplantının ardından konuşmacılara teşekkür sertifikaları verildi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından toplantı sona erdi.

Kaynak: YUSUF YILDIZ/ ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.