Kalp hastası bebeklerde tansiyonu anında düşüren minik haplar geliştirildi!

Ağızda altı saniyede eriyen mini tablet, bebeklerde ve küçük çocuklarda kalp yetmezliğinin tedavisinde kökten iyileştirme sağlayabilir.

Kalp hastası bebeklerde tansiyonu anında düşüren minik haplar geliştirildi!
Yayınlama: 09.07.2024
Düzenleme: 09.07.2024 11:26
A+
A-

Kalp hastası bebek ve çocuklarda hızlı tedavi amaçlayan mini tabletler umut ışığı oldu.

Tabletin çapı sadece 2 mm, yani bir karabiber tanesinin genişliği kadar ve kan basıncını düşüren ve kalbe kan akışını artıran yaygın olarak kullanılan enalapril adlı ilacı içeriyor.

Örneğin uyku sırasında çocuğun farkına varmadan ağza atılabilir ve yutulmadan önce tükürük içerisinde dağılır.

Araştırmacılar, hızla yok olan tabletin, hap yutmakta zorluk çeken kalp yetmezliği olan küçük çocuklarda uyumu artırarak nefes darlığı ve yavaş büyüme gibi semptomların azalmasına yol açacağını umuyor.

İngiltere’de her yıl yaklaşık 1.400 bebekte, kalbin vücuda kan pompalayamayacak kadar güçsüzleşmesi anlamına gelen kalp yetmezliği gelişiyor.

Bu durum neredeyse her zaman doğuştan gelen kusurlardan, örneğin kalbin yapısal anormalliklerinden kaynaklanır ve bu da kalbin kanı düzgün bir şekilde dolaştıramamasına neden olur.

Bunun sonucunda hayati organlar, kaslar ve dokular oksijenden mahrum kalır.

Yetişkinlerde kalp yetmezliğini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan ilaçlar arasında, kalbi yavaşlatmak ve kalbin tükenmesini önlemek için beta blokerler; kalp yetmezliği sırasında bacaklarda ve ayaklarda biriken aşırı sıvıdan kurtulmaya yardımcı olmak için diüretikler; kan damarlarını genişleten ve kan basıncını düşüren, böylece kalbe olan baskıyı hafifleten ilaçlar yer alır.

Ancak bunların çoğu çocukların yutmakta zorluk çektiği büyük tabletlerdir. Ayrıca, bunların testleri büyük ölçüde yetişkinlerde yapılırken, çocuklardaki denemeler çok az ve aralıklıdır (kısmen etkilenen sayıların daha düşük olması ve deneysel ilaçların bebeklere verilmesinin etik olması nedeniyle).

Bir çözüm, küçük çocuklara daha küçük dozlar sağlamak için yetişkin haplarını parçalara ayırmak olmuştur. Ancak bu, doğru ve güvenli bir doz elde etmeyi zorlaştırır, bu da ilacın etkili olmayabileceği veya yan etkilere neden olabileceği anlamına gelir.

Entresto adı verilen ana kalp yetmezliği ilaçlarından birinin çocuk dostu bir formu, çocukların yemesi için yumuşak yiyeceklere (yoğurt gibi) serpilen granüller şeklinde mevcuttur. Ancak bu yine de tam dozu almak için yiyeceklerini bitirmelerine bağlıdır.

Yeni mini tablet daha iyi bir alternatif olabilir. Bunun arkasındaki Manchester merkezli firma olan Proveca Pharma, ihtiyaç duyulan ilaç parçacıklarını daha kompakt bir formülasyona sıkıştırmak için nanoteknoloji kullandığını söylüyor.

Kaynak: MUSTAFA BAYGIN/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.