“Kadınlar yalan yerine gerçeği ifade etmeyi seçiyor”

Yapılan bir araştırmada, erkeklerin karşı tarafı çok daha fazla kandırdığının ve aldattığının ortaya çıktığını kaydeden Uzman Klinik Psikolog Kaan Üçyıldız, kadınların ise yalan söylemek yerine, gerçeği ifade etmeyi tercih ettiklerini anımsattı.

“Kadınlar yalan yerine gerçeği ifade etmeyi seçiyor”
Yayınlama: 07.06.2024
Düzenleme: 07.06.2024 16:39
A+
A-

Araştırmaların, kadınların erkeklere kıyasla yalan söyleme ve aldatma konusunda daha az eğilimli olduğunu gösterdiğini vurgulayan Üçyıldız, “Kadınların sosyal uyum ihtiyacının daha yüksek olması, ahlaki değerlere daha fazla önem vermesi ve dürüstlüğün uzun vadede daha faydalı olduğuna inanması, dürüstlük seviyelerinin yüksek olmasında rol oynuyor.” ifadelerini kullandı.

Üçyıldız, erkek beyninin dürtü kontrolü ve empati ile ilgili bölgelerinde kadına kıyasla farklılıklar olduğunu aktararak, bu farklılıkların, erkeklerin yalan söyleme riskini artırabildiğini, kadınların duygularını ifade etme ve iletişim kurma konusunda daha açık ve net olmasının ise dürüstlüklerini kolaylaştırdığını ifade etti. Üçyıldız, şunları kaydetti: “Cinsiyet ve dürüstlük arasındaki ilişki karmaşıktır ve her bireyin kendine özgü bir dürüstlük seviyesine sahiptir. Dürüstlük hem bireysel hem de toplumsal açıdan önemli bir erdemdir ve herkesin dürüst davranmaya teşvik edilmesi gerekir. Sosyal Cinsiyet Rolleri açısından değerlendirildiğinde toplumda erkeklerin güçlü, bağımsız ve kontrol sahibi olması beklenir. Bu durum, hatalarını veya zayıflıklarını kabul etmeme ve yalan söyleyerek imajlarını koruma eğilimine yol açabilir. Erkekler, risk alma ve macera peşinde koşma konusunda daha istekli olabilirler. Bu durum, tehlikeye girmemek için veya heyecan verici bir deneyim yaşamak için yalan söylemelerine neden olabilir. Ayrıca, yalan söylemenin her zaman kötü bir niyetle yapılmadığını da unutmamak önemlidir. Bazen insanlar, başkalarını korumak, çatışmadan kaçınmak veya sosyal uyumu sağlamak için yalan söyleyebilirler. Yalan söylemenin etik açıdan sorgulanabilir bir davranış olduğunu ve her zaman dürüst olmaya çalışmak ise oldukça önemlidir. Unutmayın ki dürüstlük cesaret ister.”

Kaynak: ZİYA İPEK/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.