İşçiyi koruyamayan ‘koruyuculara’ milyonluk ceza

İşçiyi koruyamayan ‘koruyuculara’ milyonluk ceza
Yayınlama: 11.05.2024
A+
A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, son 15 ayda yapılan denetimlerde işçilerin sağlığını koruyamayacak ürünlerin satışını yapan firmalara 8,7 milyon liranın üzerinde idari para cezası kesildi.

Çalışanların iş kazaları ve meslek hastalıklarından korunmasında önemli bir rol oynayan kişisel koruyucu donanımların ithalatı ve denetimi, Ticaret Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. Bu denetimlerin amacı, güvenli ürünlerin piyasaya sunulmasını sağlamak, çalışanların ve diğer kullanıcıların güvenliğini sağlamak ve haksız rekabeti önlemektir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri kapsamında, teknik düzenlemelere uygun olmayan veya güvenli olmayan ürünlerin tespit edilmesi durumunda yasal işlem yapmaktadır. Geçen yıl yapılan denetimlerde 56 farklı ilde 367 firma incelenirken, 745 ürünün uygunluğu değerlendirilmiştir. Bu ürünlerden 211’i uygun bulunmamış ve sorumlu işletmelere toplamda 4 milyon 342 bin 232 lira idari para cezası uygulanmıştır.

Bu yılın nisan ayına kadar olan dönemde de benzer denetimler devam etmiş ve 34 işletmeci tarafından piyasaya sürülen 48 farklı ürün partisi incelenmiştir. Söz konusu işletmelere 4 milyon 428 bin 463 lira idari para cezası kesilmiştir. Bu çalışmalarla, piyasaya güvenli ürünlerin sunulması ve çalışanların güvenliğinin sağlanması amaçlanmaktadır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.