İkinci uzay misyonu için kalkış gerçekleşti

Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever’in de içinde bulunduğu “VSS Unity” yörünge altı aracını taşıyan uçak, New Mexico’daki Spaceport tesisinden havalandı.

İkinci uzay misyonu için kalkış gerçekleşti
Yayınlama: 08.06.2024
Düzenleme: 08.06.2024 17:43
A+
A-

Atasever’in ABD’nin New Mexico eyaletindeki Spaceport tesisinden gerçekleştirdiği uzay seferi, uçuşu yapacağı uzay aracı açısından da özel bir önem taşıyor. Virgin Galactic’in bu yılki ikinci ve toplamda 12’nci uzay uçuşu olan “VSS Unity” ile gerçekleştirilen bu sefer, aynı zamanda bu uzay aracının emekliliğe ayrılacağı son uçuş olacak.

“VSS Unity”, hibrit itki sistemiyle çalışan ve yeniden kullanılabilir bir yörünge altı uzay aracı olarak dikkat çekiyor. Virgin Galactic’in internet sitesindeki bilgilere göre, hibrit roket motoru sayesinde “VSS Unity” yaklaşık 60 saniyede ses hızının 3 katı hıza ulaşabiliyor.

Yüksek irtifaya ve ağır yük kapasitesine sahip özel yapım, dört motorlu, çift gövdeli bir taşıyıcı uçakla havalanan “VSS Unity”, bu taşıyıcı uçakla yaklaşık 50 bin fit irtifaya kadar çıkabiliyor. Bu irtifa, normal bir uçağın veya nakliye uçağının uçabileceği seviyenin çok üzerinde bulunuyor. 45 bin fit irtifada roket motorunun ateşlenmesiyle yaklaşık 90 kilometre irtifaya ulaşan araç, roket motorunun yanmasının sona ermesiyle serbest düşüş fazına geçiyor ve bu süreçte mikro yer çekimi koşulları oluşuyor. Yaklaşık 3 dakika sürecek serbest düşüşten sonra araç, atmosfere tekrar giriş yaparak kalktığı piste doğru süzülerek iniyor. Bu uçuşta güvenli ve sorunsuz bir yolculuk sağlanması için iki uzman pilot liderlik ediyor.

VSS Unity, ilk uçuşunu 13 Aralık 2018’de gerçekleştirdi. Bu uçuşta, California’daki Mojave Hava ve Uzay Limanı’ndan kalkan araç ilk kez uzaya ulaştı. 22 Şubat 2019’da gerçekleşen ikinci uçuşta, iki pilotun yanı sıra bir mürettebat üyesi yer aldı. Spaceport tesisinden yapılan ilk uçuş ise 22 Mayıs 2021’de gerçekleştirilen “Unity 21” uçuşuydu. Virgin Galactic’in ilk tam mürettebatlı uzay uçuşu olan “Unity 22” ise 11 Temmuz 2021’de yapıldı ve bu uçuşa üç şirket çalışanı ile şirketin kurucusu Richard Branson katıldı. Ticari hizmet başlamadan önce tam uzay uçuş sistemi ve astronot deneyiminin son değerlendirmesi 25 Mayıs 2023’te gerçekleşen “Unity 25” uçuşuyla yapıldı. Virgin Galactic’in ücretli yolcularla düzenlediği ilk ticari uzay uçuşu “Galactic 01” ise 29 Temmuz 2023’te gerçekleşti.

Atasever’in katılacağı “Galactic 07” uçuşu, VSS Unity’nin son ticari uçuşu olması açısından önem taşırken, Virgin Galactic’in kaynaklarını 2026’da hizmete girmesi hedeflenen yeni nesil Delta uzay gemilerinin üretimine adadığı bir dönemde tarihi bir dönüm noktası olacak. Virgin Galactic, 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Delta sınıfı uzay gemileri için Güney Kaliforniya’da yeni bir sistem entegrasyon tesisi açtığını duyurmuştu. Delta sınıfı uzay gemilerinin, “VSS Unity”nin aylık kapasitesinin 12 katı kapasiteyle ayda 8 uzay görevini gerçekleştirebilecek şekilde inşa edildiği belirtilmişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.