“Hayvan Katliamına izin vermeyeceğiz”

Mersin Kent Konseyi ve Demokratik Kitle Örgütlerinin düzenlediği, sokak hayvanlarının uyutulması yasa tasarına hayır yürüyüşü K.K.T.C anıtı önünden başlayarak, Özgecan Meydanında sonlandı. Hayvan severler yürüyüşe yoğun ilgi gösterdi.

“Hayvan Katliamına izin vermeyeceğiz”
Yayınlama: 08.07.2024
Düzenleme: 08.07.2024 17:33
A+
A-

Mersin Kent Konseyi Başkanı Alper Girgeç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuştu: Anadolu insanının binlerce yıldır var ederek ve yaşam haklarına sahip çıkarak bu günlere gelmiştir. Sadece yaşamını kolaylaştıran, insanlara gıda ve sağlık veren canlar ile değil aynı zamanda yaşam alanını paylaştığı sokak hayvanları ile de beraber yaşamış, kendilerinden ayrı görmemiş ve hayatının ayrılmaz bir parçası olarak bilmiştir. Her zaman ve her yerde, İnsan ve doğa arasında bir ayrım olmamış, sokaklarda, caddelerde değişmez bir bütünün parçaları haline gelmişlerdir.

İnsan ve doğa arasındaki derin bağın korunduğu bu coğrafyada, bugüne kadar hiçbir canlı asla diğerlerinden üstün tutulmamıştır. Bugün sokaklarda, kırsal alanlarda yaşanan olumsuz durumların sorumlusu yaşam alanlarını paylaşmakta olduğumuz canlar kesinlikle değildir. Bu sebeple de oluşan olumsuz durumların çözümü o canların uyutularak katledilmesi vicdanları yaralayan ve asla kabul edilemez bir düşüncedir. Mersin Kent Konseyi ve bileşenleri olarak bu konudan sorumlu tüm kurumlardan talep ediyoruz.

“Hayvanların yaşam hakkı güvence altına alınmalı”
Yaşam alanlarımızda bizlerle birlikte yaşamakta olan canların yaşam hakkı mutlaka kalıcı bir şekilde güvence altına alınmalıdır; Sokağa veya şehir dışındaki alanlara bilerek canların bırakılmasına karşı caydırıcı cezalar getirilmelidir;
Karar vericiler hayvanların üretim, satış ve ticaretini engelleyecek yasal düzenlemeleri acilen yapmalı ve bunları titizlikle uygulamalıdır; Devlet, yerel yönetimler ve toplum birlikte hareket etmeli, süreçler şeffaf bir şekilde paylaşılmalı ve her aşamasında denetime açık olmalıdır; Hayvanların ve insanların can güvenliğini sağlamak için ortak bir politika ile yol haritası oluşturulmalı ve uygulanmalıdır. Yaşam Hakkı Tüm Canlar İçin Bir Bütündür Parçalanamaz.”
AnadoluFed Mersin İl Temsilcisi Çise Ciğer, İnsan ve doğa arasındaki derin bağın korunduğu bu coğrafyada hiçbir canın diğerinden üstün sayılmadığına dikkat çekti. Ciğer, “Bugün sokaklarda, kırsal alanlarda yaşanan olumsuz durumların sorumlusu, can dengi olduğumuz sokak hayvanları değildir. Mecliste “Hayvan HAKları” adı altında öldürme yasa tasası görüşülüyor. Bu hak nasıl haktır ki en temel hak olan yaşam hakkının ihlalini kapsıyor. “Uyutmak” kelimesi ile meşrulaştırılmak istenen “öldürmek” bugün günahı olmayan sokak köpekleri için öneriliyor. Öldürmeye alternatif olarak da toplayıp ömür boyu barınak zindanlarına hapsetmek görüşülüyor.
5199 sayılı Hayvan Hakları Kanununun yürürlükte olmasına rağmen geçtiğimiz bu ayda Türkiye’nin her yerinden ölüm haberleri / toplama haberleri geliyor. ve buna ağlayan insanların çığlıklarını okuyoruz, duyuyoruz. İşini ihmal eden Zaten! 20 yıldır yasa tanımamış ve halen tanımayan Belediyeler “öldürme” yasası çıkmadan daha şimdiden küpeli / küpesiz farketmeksizin toplayıp bakımevleri olmadığı için kırsala ormanlara atmaya başlamışlar.

“Hayvanları uyutmak yerine kısırlaştırın”
Hiç suçu olmayan derdini anlatamayan o “2 çift göz”, Görevini ihmal eden belediyeler yüzünden bugün ülkede “sorun”, “problem”, “başıboş” diye tanımlanıyor. Anadolu’da ne olduğundan habersiz bazı sosyal medya trolleri de sokak köpekleriyle ilgili “gerçek olmadığı ispatlanmış!” haberler türetiyor” dedi.
İnsan evladının ürettiği, üzerinden ticaretini yapıp para kazandığı masum canların öldürüldüğünü söyleyen Hayvanların yaşam hakları konfederasyonu temsilcisi (HAYKONFED) Ayhan Demir “Doğa ve Yaşam sevgisi savunucuları hakaret işitiyor. Üretimin ve satışın kontrolsüzce devam ettiği, insanların kendi keyiflerine göre bu canları harcadığı sistemde olabilecek en vicdanlı ve merhametli çözümü arıyoruz. Sahipsiz dediğiniz köpekler çoğalmasın mı? O zaman kısırlaştırın. Saldırmasın mı? O zaman kısırlaştırın. Köpek çeteleri olmasın mı? O zaman kısırlaştırın. Doğmuşu öldürmeyin, doğmasına engel olun.
Zaten işini bilen ve yapan Belediyelerin sokaklarında durum belli. Kendilerine teşekkür ederiz. Kısırlaştırılmış, rehabilite edilmiş, Küpeli uysal sokak köpeklerinin sosyal hayata hızlıca adapte olduğu hepimizin malumu” ifadesini kullandı.

Kaynak: MÜJDE DEMİR/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.