Güneşte yaşanan şiddetli patlama: ABD’de jeomanyetik fırtınaya yol açtı

Güneşte yaşanan şiddetli patlama: ABD’de jeomanyetik fırtınaya yol açtı
Yayınlama: 11.05.2024
A+
A-

10 Mayıs’ta Güneş’te güçlü bir patlama meydana geldi. ABD’deki Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), bu patlamanın elektronik cihazlarda ve elektrik şebekelerinde olası kesintilere neden olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Güneş’te meydana gelen olağanüstü bir aktivite, ABD’nin Charlotte kentinde son 20 yılın en güçlüsü olarak kaydedilen G4 sınıfı bir jeomanyetik fırtınaya neden oldu. Bilim insanları, bu tür şiddetli güneş fırtınalarının nadir olduğunu ve genellikle Güneş aktivitesinin en yüksek olduğu dönemlerde gerçekleştiğini belirtirken, ABD’deki Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nden (NOAA) uyarı geldi.

Acil durum uyarısında “Jeomanyetik fırtınalar Dünya’ya yakın yörüngedeki ve Dünya yüzeyindeki altyapıyı etkileyebilir.” ifadelerine yer verilirken, fırtınanın iletişimi olumsuz yönde etkileyebileceği, elektrik şebekesini, navigasyonu, radyo ve uydu operasyonlarını potansiyel olarak bozabileceği söylendi.

Jeomanyetik fırtınaların aynı zamanda kutup ışıklarını da tetikleyebileceği aktarılırken, şiddetli bir jeomanyetik fırtınanın, kutup ışıklarının Alabama ve Kuzey Kaliforniya kadar güneyde görülme potansiyelini de içerdiği bildirildi. Bu tür doğa olaylarına karşı dikkatli olunması ve gerekli önlemlerin alınması önem arz ediyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.