Genç işsizlik oranı açıklandı! Son 20 yılın en düşük seviyesine geriledi

Türkiye’de genç işsizlik oranı, nisan ayında yüzde 14,5 ile son 20 yılın en düşük seviyesine gerilerken, gençlerin iş gücüne katılma oranı yüzde 45,7 oldu.

Genç işsizlik oranı açıklandı! Son 20 yılın en düşük seviyesine geriledi
Yayınlama: 11.06.2024
A+
A-

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, nisanda işsiz sayısı 18 bin kişi azalarak 3 milyon 42 bin kişiye düştü. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı da Nisan 2023’e kıyasla 4,1 puan azalarak yüzde 18,6’dan yüzde 14,5’e indi.

Bu düşüşle birlikte genç işsizlik oranı, verilerin açıklanmaya başlandığı 2005 yılından bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Nisan 2024 itibarıyla bu yaş grubunda işsizlik oranı erkeklerde yüzde 12,2, kadınlardaysa yüzde 19,1 olarak tahmin edildi.

Gençlerde iş gücüne katılma oranı yüzde 45,7 olurken, istihdam edilen gençlerin sayısı 4 milyon 578 bin olarak kaydedildi.

“Düşüş istikrarlı şekilde devam ediyor”

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hidayet Gizem Ünlü Ören, genç nüfusta işsizlik oranlarındaki düşüşün istikrarlı şekilde devam ettiğini belirtti. Ören, “Türkiye ekonomisinin potansiyelini daha da güçlendirmek için gençlerin istihdama olan katkısı artırılmalıdır.” dedi.

Ören, gayrisafi yurt içi hasıladaki büyümenin de genç istihdamına yansıdığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Türkiye, kişi başına düşen gelir açısından uzun süredir orta gelir grubundaki ülkeler kategorisinde yer alıyordu. 2023’te kişi başına düşen gelir, 11 bin 905 dolar olan eşik değerini aşarak 13 bin 110 dolara çıktı ve böylece Türkiye, kişi başına gelir rakamıyla yüksek gelirli ülkeler grubunda yer aldı.”

İşsizlik ve büyüme gibi son dönemde açıklanan verilerin ekonomik programla uyumlu seyrettiğine dikkat çeken Ören, bunun Orta Vadeli Program’a olan güveni artırdığını söyledi. Ören, şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye’nin son dönemde uyguladığı makroekonomik istikrarı sağlama ve enflasyonu düşürme programının bir bütün olarak başarılı çalıştığını görmekteyiz. Türkiye, kamunun açıklamış olduğu enflasyonu düşürürken sürdürülebilir ve kaliteli büyümeyi sağlama ve iş gücü potansiyelini harekete geçirerek istihdamı artırma hedefine kararlı adımlarla devam etmektedir.”

Eğitim sisteminin iş gücü piyasasının niteliklerine uyumlu olması gerektiğine işaret eden Ören, mesleki eğitimin önemine de dikkat çekti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.