Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa: “İspanya’nın Filistin’i tanıma adımını memnuniyetle karşılıyoruz”

Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa, İspanya, İrlanda ve Norveç'in Filistin'i tanıma yönündeki adımlarını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, yeni bir tanıma dalgası beklediklerini açıkladı. Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa, İspanya'nın...

Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa: “İspanya’nın Filistin’i tanıma adımını memnuniyetle karşılıyoruz”
Yayınlama: 26.05.2024
A+
A-

Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa, İspanya, İrlanda ve Norveç’in Filistin’i tanıma yönündeki adımlarını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, yeni bir tanıma dalgası beklediklerini açıkladı.

Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa, İspanya’nın Filistin devletini tanıma yönündeki adımını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Mustafa, Belçika’nın başkenti Brüksel’de İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından ortak bir basın açıklaması yaptı.

Barış ve Adalet İçin Önemli Bir Adım

Başbakan Mustafa, Filistin devletinin kurulmasının bölgede barış ve adaletin sağlanmasının tek yolu olduğunu vurgulayarak, “İspanya’nın Filistin devletini tanıma yönündeki adımını memnuniyetle karşılıyoruz,” dedi. Mustafa, Filistin devletini henüz tanımayan diğer ülkeleri de benzer adımlar atmaya davet etti ve “İspanya, İrlanda ve Norveç’in adımı önemlidir ve yakın zamanda yeni bir Filistin devletini tanıma dalgası bekliyoruz,” ifadelerini kullandı.

Gazze Şeridi’ndeki İnsani Felaket

Mustafa, Gazze Şeridi’nde yaşanan büyük insani felakete de dikkat çekerek, “Gazze Şeridi’ndeki halkımızı desteklemek ve Filistin yönetiminin şemsiyesi altına almak için çalışacağız,” şeklinde konuştu.

İspanya, İrlanda ve Norveç’ten Filistin’i Tanıma Adımı

İspanya, İrlanda ve Norveç, Filistin’i uluslararası hukuka ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına uygun şekilde 1967 sınırlarıyla 28 Mayıs’ta tanıyacaklarını duyurmuştu. İsrailli yetkililer, bu kararın ardından bu üç ülkenin büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığına çağırarak, 7 Ekim’de çekildiği iddia edilen bazı görüntüleri büyükelçilere izletip kayda almıştı.

İspanya’nın 10 Yıllık Bekleyişi Sona Eriyor

İspanya Meclisi, Kasım 2014’te Filistin devletinin tanınmasına yönelik bir karar almış, ancak bunun yürürlüğe girmesi için son adım olan Bakanlar Kurulu kararı on yıldır alınmamıştı. Mevcut sol koalisyon hükümeti, 7 Ekim sonrasında İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları nedeniyle 28 Mayıs’ta yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında Filistin devletinin resmi olarak tanınması kararını onaylayacağını duyurdu.

Filistin’i Tanıyan Ülkeler

İspanya, Norveç ve İrlanda’nın Filistin’i tanıma adımları, uluslararası toplumun Filistin devletine yönelik artan desteğinin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. Mustafa’nın açıklamaları, bu üç ülkenin attığı adımların, Filistin’in bağımsızlık ve egemenlik mücadelesine önemli bir katkı sağlayacağını ortaya koyuyor.

Kaynak: ANADOLU AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.