Diyanet: Kurada hiç kimseye yönelik bir ayrımcılık asla söz konusu değil

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, hac kuraları aleyhindeki söylemleri “karalama” olarak nitelendirerek, “Hiç kimseye yönelik bir ayrımcılık asla söz konusu değildir, bu bizim kırmızı çizgimizdir.” dedi.

Diyanet: Kurada hiç kimseye yönelik bir ayrımcılık asla söz konusu değil
Yayınlama: 19.06.2024
A+
A-
Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, 2024 yılı hac organizasyonuyla ilgili çeşitli konuları ve iddiaları yanıtladı. Bircan, hacı adaylarının şeytan taşlamaları ve veda ziyaretlerinin ardından organizasyonun tamamlanacağını belirtti. Türkiye’nin yurt dışında gerçekleştirdiği en büyük organizasyonlardan biri olan hacı adaylarının Arafat ve Müzdelife’ye hızlı bir şekilde intikal etme sürecinin başarıyla yürütüldüğünü vurguladı.

Hac ve umre organizasyonlarında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kanunla verilen yetkiler doğrultusunda işlemler yaptığını dile getiren Bircan, karar mercii olarak “Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu”nun bulunduğunu açıkladı. Bu kurulda 7 bakanlıktan bakan yardımcısının görev aldığını belirterek, hacca dair tüm unsurların bu kurul tarafından belirlendiğini ifade etti.

Hac kontenjanlarının belirlenmesine ilişkin olarak, ülkelerdeki Müslüman nüfus oranı dikkate alınarak kontenjanların belirlendiğini aktaran Bircan, Türkiye’nin nüfus artışına paralel olarak 2024’te 85 bin kişilik kontenjan aldığını ve bu kontenjanın diğer ülkelerde de benzer şekilde uygulandığını açıkladı.

Yıllık hac başvuru sayısının yaklaşık 200 bin kişi olduğunu paylaşan Bircan, başvuru yapanların bekleme sürelerine göre katsayı verilerek kura sistemiyle belirlendiğini söyledi. Örneğin, daha uzun süre bekleyenlerin kurada çıkma ihtimalinin arttığını belirtti ve adaletli bir sistem olduğunu vurguladı.

Kura-katsayı sistemiyle ilgili olarak yapılan iddiaları reddeden Bircan, her türlü işlemin noter huzurunda yapıldığını ve herkesin eşit şartlarda değerlendirildiğini söyledi. Vatandaşlar arasında ayrımcılık yapılmadığını ve bu konuda devletin denetim mekanizmalarının işlediğini ifade etti.

Son olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hac organizasyonunun ülkenin onuruna yakışır şekilde yürütüldüğünü belirterek, bazı iddiaların hac organizasyonunun başarısını gölgede bırakma çabası olarak nitelendirdi. Acentelerin sıkı bir şekilde denetlendiğini ve gerektiğinde yaptırımların uygulandığını da ekledi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.