Çin’de deflasyonist eğilim sürüyor

Çin’de deflasyonist eğilim sürüyor
Yayınlama: 11.05.2024
A+
A-

Çin’de tüketici fiyatlarındaki durgunluk ve üretici fiyatlarında devam eden düşüş Nisan ayında da sürdü. Gazete Oksijen’in haberine göre, Çin Ulusal İstatistik Bürosu (UİB), tarafından açıklanan veriler, Tüketici Fiyat Endeksi’mim (TÜFE) geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,3 oranında yükseldiğini, Üretici Fiyat Endeksi’nin ise (ÜFE) yüzde 2,5 oranında gerilediğini gösterdi. Nisan ayında tüketici fiyatlarındaki durgunluk ve üretici fiyatlarındaki süregelen düşüşle deflasyon eğilimi hissedilmeye devam etti.

TÜFE’de durgun seyir

Enflasyonun temel göstergesi kabul edilen TÜFE, nisanda yıllık yüzde 0,3 artış kaydederek Mart ayındaki yüzde 0,1’in üzerine çıksa da durgun seyrini sürdürdü. Şubat ayında Ay Yeni Yılı’nın kutlandığı Bahar Bayramı tatil döneminde artan harcamaların etkisiyle 6 ay sonra ilk kez yükselen TÜFE, bundan önceki son artışını Ağustos 2023’te kaydetmiş, Eylül’de sabit kaldıktan sonra 2023’ün son çeyreğinde negatif seyre girmişti.

TÜFE, bu yıl Ocak ayında yüzde 0,8 oranında gerileyerek Eylül 2009’dan bu yana yıllık bazda en hızlı düşüşünü kaydetmişti.

Üretici fiyatları 19 aydır geriliyor

Üretici fiyatlarında 18 aydır devam eden gerileme Nisan ayında da sürdü. İmalat ürünlerinin fabrika çıkış fiyatlarından hesaplanan ÜFE, yüzde 2,5 oranında düştü. ÜFE’de 2022’nin son çeyreğinde kaydedilen gerileme 2023 yılı boyunca devam etmişti. Üretici fiyatları, 2024’te Ocak’ta yıllık bazda yüzde 2,5, Şubat’ta yüzde 2,7 ve Mart’ta yüzde 2,8 oranında azalmıştı.

İç talepteki zayıflık, yerel yönetimlerin borç riskleri ve gayrimenkul sektöründeki düşüş, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’in büyümesini olumsuz etkilemeyi sürdürüyor. Dünyada Kovid-19 salgını sonrasında başta gelişmiş ekonomiler olmak üzere enflasyonun yüksek seyrettiği bir dönemde, Çin’de ters yönlü eğilimin giderek kökleştiği gözleniyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.