BM Özel Koordinatörü Wennesland: Gazze’de vakit kaybetmeden ateşkes sağlanmalı

BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, Gazze’de acilen ateşkes ve esirlerin serbest bırakılması için anlaşma yapılması çağrısında bulundu. Detaylar haberimizde.

BM Özel Koordinatörü Wennesland: Gazze’de vakit kaybetmeden ateşkes sağlanmalı
Yayınlama: 29.05.2024
A+
A-

Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, Gazze’deki krizin derinleştiği uyarısında bulunarak, acilen ateşkes ve esirlerin serbest bırakılması için anlaşma sağlanması gerektiğini vurguladı. BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen İsrail-Filistin oturumunda konuşan Wennesland, bölgedeki durumu değerlendirdi.

Müzakereler Tıkandı

Wennesland, mevcut müzakerelerin çıkmaza girdiğini belirterek, “İsrail, Refah’ta kara operasyonunu genişletirken yıkım sadece artıyor,” dedi. İki tarafı da iyi niyetle müzakere masasına dönmeye çağıran Wennesland, “Gazze’de kaybedecek vakit kalmadı,” ifadesiyle durumun aciliyetine dikkat çekti.

BM’nin Rolü ve Destek Çağrısı

BM’nin tüm taraflarla irtibat halinde olduğunu ve anlaşma sağlanması için destek vermeye devam edeceğini belirten Wennesland, İsrail’in Gazze’de uzun vadeli askeri mevcudiyetinin bulunmaması gerektiğini vurguladı. Gazze ve Batı Şeria’nın siyasi ve ekonomik olarak bütünleşmesi gerektiğini ifade eden Wennesland, bu bölgelerin Filistin halkı ve uluslararası toplum tarafından desteklenen bir hükümet tarafından yönetilmesi gerektiğini söyledi.

Yıkımın Boyutları ve Yeniden İnşa Gerekliliği

Gazze’deki yıkımın boyutlarının çok büyük olduğunu belirten Wennesland, tahminlere göre temel altyapıya yönelik zararın maliyetinin 18,5 milyar doları bulduğunu ve gerçek rakamın çok daha yüksek olacağını kaydetti. Yeniden inşa çalışmalarının bir an önce başlaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Batı Şeria’nın Durumu ve Bölgesel Felaket Riski

Wennesland, işgal altındaki Batı Şeria’nın da “patlamak üzere” olduğunu bildirdi. Bölgesel felaket riskinin her geçen gün arttığını ifade eden Wennesland, “Daha fazla felaketi önlemek için yön değişimi gerçekleşmek zorunda,” uyarısında bulundu.


BM Özel Koordinatörü Tor Wennesland’ın açıklamaları, Gazze’deki durumun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne seriyor. Acil ateşkes ve esirlerin serbest bırakılması için uluslararası toplumu harekete geçmeye çağıran Wennesland, bölgedeki krizin çözümü için BM’nin rolünün önemine dikkat çekti.

Kaynak: ANADOLU AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.