Bitcoin’de yükseliş trendi devam ediyor

“Dün yüzde 3 civarında yükselişle 27.400$ seviyesini test eden Bitcoin, bu sabah saatlerinde 26.820 dolar seviyelerinden alıcı buluyor. Lider altcoin Ethereum da 1.635$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz piyasa gelişmelerini değerlendirdi.

Bitcoin’de yükseliş trendi devam ediyor
Yayınlama: 19.09.2023
A+
A-

Dün gözler BinanceUS ve SEC davasındaydı. SEC, Binance US’i hedef almaya devam ederken, mahkemeden Binance US’in denetlenmesini istedi. SEC’in mahkemeye sunduğu dosyalara göre Binance US borsasını denetleyen firma, şirketin tamamen teminatlandırıldığından emin olmanın “çok zor” olduğunu belirtti. Dava sonunda hakim, Binance US ve SEC’den belgeler konusundaki anlaşmazlıkların azaltması gerektiğini söyledi. Kripto piyasası davayı takip ederken Bitcoin’deki yükselişler yeri ufak geri çekilmelere bıraktı.

Yükselen trendini sürdüren Bitcoin, ufak geri çekilmeler olsa da bu sabah saatlerinde kritik direnç seviyesini aşmaya çalışıyor. Bitcoin’in 26.860$ direnç seviyesini aşması ve üstünde günlük mum kapanışları yapması pozitif seyrin devam etmesi için önemli olacaktır. 

Coinshares verileri incelendiğinde ise dijital varlık yatırım ürünlerinde geçen hafta toplam 54 milyon dolar çıkış yaşandı ve son 9 haftanın 8’inde toplam 455 milyon dolar çıkış gerçekleşti. Geçen hafta yaşanan toplam 54 milyon dolarlık çıkışların %85’ini yani 45 milyonunu Bitcoin oluşturdu. Önceki hafta yaşanan short-Bitcoin girişleri kısa ömürlü olurken, geçen hafta short-Bitcoin’den 3,8 milyon dolar çıkış gerçekleşti. Ethereum’da da Bitcoin’i takiple geçen hafta toplam 4,8 milyon dolar tutarında çıkış görüldü. Hacimler, önceki haftaya göre %42 artış göstererek hafta boyunca toplamda 1 milyar dolara ulaştı.

Haftanın en önemli verisi olan FED faiz kararına bir gün kala kripto piyasası pozitif seyrini sürdürüyor. Piyasa beklentisi ise bu sabah saatlerinde %99 oranında faizin sabit bırakılması yönünde.

Kripto piyasasının toplam değeri yükselişlerle birlikte 1,04 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Yeni günde Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerde pozitif bir seyir hakimken, son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan TRB %27’lik yükselişle liderliği alırken, %20 artışla FRONT ikinci ve %17’lik hareketiyle onu takip eden STORJ ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.    

Tellor (TRB)

Geçen hafta da teknik analizine baktığımız ve potansiyel olarak yatırımcılarına fırsat sunmaya devam edeceğini öngördüğümüz TRB, günün en çok yükselen kripto parası oldu. Yeni güne sabah saatlerinde %10’un üzerinde getiriyle başlayan TRB, kripto para piyasasının nispeten sakin bir dönem geçirdiği ağustos ayında hareketlenmeye başlayarak %400 civarı bir yükseliş yaşamıştı. Birkaç gündür kar realizasyonuna uğrayan TRB, son 2 gündür tekrar %30’u aşan yükselişlere sahne oldu. Şu anda 3$ düzeylerinde bulunan TRB için 36,8$ ve 40$ düzeyleri hedef ve direnç noktası konumunda bulunuyor. Aşağıda ise 30$ kısa vadeli ana destek seviyesi noktasında işlem görüyor.

Frontier (FRONT)

Yaz ayları boyunca zaman zaman dalgalanma olsa da 0,14$ – 0,15$ bölgesinde uzun süre yatay hareket eden, ek olarak dün de paylaştığımız FRONT, eylül ayı ortası ile birlikte 50 günlük hareketli ortalamadan da aldığı destekle kısa süre içerisinde %100’lük bir prim yaptı. Geçtiğimiz hafta 0,3$’ı gören FRONT, daha sonra bir miktar kar satışlarıyla 0,2$’a gerilese de sabah saatlerine de güçlü bir hareketle başladı. Şu sıralar 0,24$ düzeyinden alıcı bulan FRONT için 0,25$ ilk kısa vadeli direnç seviyesi olurken yukarıda 0,3$ tekrar ulaşılması hedeflenen seviye olarak karşımıza çıkıyor. Kar satışlarının devam etmesi halinde ise 0,22$ ve 0,2$ noktaları destek bölgesi konumunda.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.