Başkan Abdullah Özyiğit, kent kütüphanesinin inşaat alanını inceledi

Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Eğriçam Mahallesi’nde yapılacak kent kütüphanesi projesinin temel kazısı çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Özyiğit, projenin aynı zamanda çocuklar için özel olarak tasarlanmış bir kütüphane, oyuncak müzesi ve kafeteryayı da içinde barındıracağını söyledi.

Başkan Abdullah Özyiğit, kent kütüphanesinin inşaat alanını inceledi
Yayınlama: 11.07.2024
A+
A-

Mersin’in en büyük halk kütüphanesi olma özelliğini taşıyacak olan kütüphane, kentin en yoğun caddelerinden biri olan Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde yapılacak. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Yenişehir Belediyesi Leyla Kürk Kent Kütüphanesi ve Sosyal Tesisleri’nin inşaatını üstlenen hayırsever iş insanı Mehmet Kürk ile birlikte alanda incelemelerde bulundu.

Başkan Özyiğit, 1100 metrekareden oluşan kütüphanenin 6 ay içerisinde tamamlanarak, hizmete açılacağını ifade etti. Kütüphanenin içerisinde çocuk kütüphanesi ile oyuncak müzesinin de olacağını belirten Başkan Abdullah Özyiğit, hayırsever iş insanı Mehmet Kürk ile yaptıkları protokol kapsamında kütüphanenin kafeteryasında 25 yıl boyunca kütüphane kullanıcılarına ücretsiz çay ve kahve servisi yapılacağını da dile getirdi. Başkan Özyiğit, bu hizmetin kütüphane ziyaretçileri için keyifli bir sosyal alan oluşturacağına dikkat çekti. Başkan Özyiğit, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kentimizin çok önemli bir noktasındayız. Daha önce Eğriçam Mahallemizde yaptığımız Göçmen Balık Pazarı’nın hemen karşısındayız, kentimize muhteşem bir eser kazandırıyoruz. Temel atıldıktan 6 ay sonra büyük kent kütüphanesi hizmete açılmış olacak. Burada sadece kütüphane değil aynı zamanda çocuk kütüphanesi olacak ve bir de oyuncak müzesini değerli sanatçı Sunay Akın ile birlikte oluşturacağız. Şimdiden Mersin ve Yenişehir’imize hayırlı olmasını diliyorum.” 2020 yılında Bebek Kütüphanesi, 2021 yılında Ülkü Ongun Kütüphanesi ve 2023 yılında da Nuri Ulusu Kütüphanesi’ni kurarak hizmete açtıklarını hatırlatan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, kentin kültürel altyapısını güçlendirmeye devam edeceklerini söyledi.

Yeni kütüphane, hem öğrenciler hem de yetişkinler için zengin bir bilgi kaynağı sunacak. Eğitim ve araştırma amaçlı geniş bir koleksiyon sağlayarak, kent sakinlerinin bilgiye kolayca erişmesini mümkün kılacak. Bu, özellikle ders çalışmak, araştırma yapmak veya genel kültürünü artırmak isteyen bireyler için büyük bir fırsat sunuyor.

Kaynak: MÜJDE DEMİR/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.