Avrupa Yatırım Bankası eski başkanı Hoyer’e yolsuzluk soruşturması

Avrupa Savcılığı (EPPO) tarafından Avrupa Yatırım Bankası’nın (EIB) eski başkanı Werner Hoyer hakkında soruşturma açıldı.

Avrupa Yatırım Bankası eski başkanı Hoyer’e yolsuzluk soruşturması
Yayınlama: 24.06.2024
A+
A-

Avrupa Yatırım Bankası’nın (EIB) eski başkanı Werner Hoyer hakkında, yolsuzluk, nüfuzun kötüye kullanılması ve AB fonlarının kötüye kullanılması iddiaları nedeniyle Avrupa Savcılığı (EPPO) tarafından soruşturma açıldı.

72 yaşındaki Alman ekonomist Hoyer, EIB’de on iki yıl boyunca liderlik yaptı. Hoyer, görev süresinin sona ermesiyle Aralık ayında yerini eski İspanyol başbakan yardımcısı Nadia Calviño’ya bıraktı.

EIB, AB’nin kredi kolu olarak 500 milyar Euro’yu aşan bir güce sahip ve dünyanın en büyük çok taraflı kalkınma kredi kuruluşu konumunda. Hoyer’in görev süresi boyunca banka, fosil yakıt kredilerini aşamalı olarak kaldırma ve iklim eylemine daha fazla fon yönlendirme sözü vererek kendini dünyanın en çevreci bankası olarak konumlandırdı.

Soruşturmanın odağında, Hoyer’in imzaladığı bir anlaşma ile ayrılan bir EIB çalışanına ödenen tazminat bulunuyor. Hoyer’in avukatı Nikolaos Gazeas, müvekkilinin işten ayrılma müzakerelerine katılmadığını belirterek, EPPO’nun yasal gerekliliklerinin düşük olduğunu vurguladı.

Hoyer, Financial Times’a verdiği demeçte, iddiaların tamamen asılsız olduğunu belirterek, “Bana yönelik iddialar tamamen saçma ve asılsız. Artık bu konuların tamamen araştırılıp açıklığa kavuşturulmasını bekliyorum ve EIB’den EPPO ile tam işbirliği yapmasını talep ediyorum. Ayrıca EPPO ile tam işbirliği yapıyorum ve oradan gerçeklerin tam olarak açıklanmasını talep ediyorum,” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.