Adana’da İtfaiye ve Afet İşleri Daire Başkanlıkları Koordinasyon Toplantısı düzenlendi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından Adana’da İtfaiye ve Afet İşleri Başkanlıkları Koordinasyon toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar doğaya kötü davranmamızın sonucunda bir çok afet ve felaket yaşadığını dile getirdi.

Adana’da İtfaiye ve Afet İşleri Daire Başkanlıkları Koordinasyon Toplantısı düzenlendi
Yayınlama: 10.07.2024
Düzenleme: 10.07.2024 17:53
A+
A-

Toplantı Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Halk Partisi  (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sayın Gökan Zeybek ve CHP PM Üyesi Baran Bozoğlu ve Cumhuriyet Halk Partili 14 Büyükşehir Belediyesinin genel sekreter yardımcılarının, itfaiye ve afet işleri daire başkanlarının katılımıyla gerçekleşti.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “ Uzun yıllardır doğaya kötü davranmanın sonucu olarak depremler, yangınlar, seller, hortumlar yaşanan yerleşim yerleri taşınmaya başladı. Depremleri sık yaşamaya başladık, daha da sık yaşayacağımız da aşikar.” ifadelerini kullandı.

Adana’da sık yaşanan yangınlar ile ilgili konuşan Karalar, “  Çağrılarımıza rağmen, halen anız yangınların ormana sıçraması sonucuyla yangınlarımız başlıyor. Hepimizin bir sorunu özellikle devlet yöneticilerimizin daha dikkatli davranması gerekiyor” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer 6 Şubat depremlerinden sonra, Mersin’e yoğun göç yaşandığını ve şehrin buna hazırlıklı olmadığını ifade etti. Belediyelerin afet durumlarında hızlı ve etkili müdahale edebilme yeteneklerinin önemini vurgulayan başkan, bu konuda belediyelerin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiğini söyledi.

Mersin’de Ata eğitim merkezini kurduk

İtfaiye ekiplerinin eğitilmesi konusunda eğitim merkezi kurduklarını söyleyen Seçer, “ Mersin’de Ata Eğitim Merkezi’ni kurduk. Orada itfaiye teşkilatımızı ve talep gelirse özel sektörleri eğitiyoruz. Sayın belediye teşkilatlarımızın bu kuruma misafir olmalarını isteriz. Personellerini ve ekiplerini bize gönderip orada bizim imkanlarımızdan faydalanabilirler” dedi.

“Sorunların nasıl çözümleneceği konusunda yol haritası oluşturacağız”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, “Yeni dönemde parti genel merkezimizde var olan hükümet sistemindeki tüm bakanlıkların eş değeri gölge bakanlık yapılanmasını oluşturduk. Bugün buraya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliğinden sorumlu gölge bakan yardımcımız Dr. Baran Bozoğlu ile birlikte katılıyorum. Orman yangınları, çevre felaketleri, afetler ve bu konularla ilgili yapılacak olan teknik çalışmayı Adana’nın ev sahipliğinde gerçekleştiriyoruz. Burada pek çok çevre felaketi, başta deprem kayıplarımız olmak üzere su baskınları, çığ, su baskınları, toprak kaymaları, maden kazaları gibi önlem alınması durumunda ortadan kalkacak olan pek çok sorunun nasıl çözümleneceği konusunda yol haritasını oluşturacağız” şeklinde konuştu.

Kaynak: YUSUF YILDIZ/ ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.