Yeşil Dönüşüm Merkezi’nin ilk eğitim çalışmaları başladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı öncülüğünde kurulan ‘Mersin Yeşil Dönüşüm Merkezi’ ilk toplantısını gerçekleştirdi. Mersin’deki ve bölgedeki sektörler için yeşil ekonomiye dair önemli bir odak olmayı hedefleyen merkez; iklim krizinden en başta etkilenen tarım ve gıda sektörlerini bir araya getirerek ‘Tarım ve Gıda Sektörleri Odaklı Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatına Uyum Eğitimi’ni düzenledi. Eğitimi alanında uzman İstanbul Kültür Üniveristesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Burcu Yavuz Tiftikçigil verdi.

Yeşil Dönüşüm Merkezi’nin ilk eğitim çalışmaları başladı
Yayınlama: 09.07.2024
A+
A-

Mersin Yeşil Dönüşüm Merkezi; iş dünyasını yeşil dönüşüm çabalarının bir parçası haline getirme, iş dünyası temsilcilerinin katılımları ile kentteki yeşil dönüşüm politikalarını geliştirme, iş insanlarını bu doğrultuda destekleme ve yönlendirme ile ticaret ve sanayi odası, akademi ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının iş birliğini sağlama rolünü üstelenmeyi hedefliyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MTSO), tarım ve gıda sektörlerinin temsilcileri ile alanında profesyonel akademisyenler buluşturuldu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanı Dr. Kemal Zorlu, ‘Yeşil Dönüşüm Merkezi’nin, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin iklim değişikliği ile ilgili yürütmüş olduğu çalışmalarda bir çatı olarak kurdukları ve içerisinde iklim değişikliği ile çevre konusunda çalışmaların yürütüldüğü bir merkez olduğundan söz etti. Dr. Zorlu, bu merkezin kuruluş çalışmalarına kısa süre önce başladıklarından bahsederek, bugüne kadar bir tane İç Paydaş, bir tane de Dış Paydaş Toplantısı gerçekleştirdiklerini anlattı. Dr. Zorlu, “İç Paydaş Toplantısı’na Mersin Büyükşehir Belediyemizin ilgili dairelerinin temsilcileri katıldı ve bundan sonraki çalışmalar yürütülürken ‘iklim dostu’ bir bakış açısıyla projelerin üretilmesi ve bu çalışmaların bu şekilde yürütülmesini amaçlayan bir çalışma gerçekleştirdik, bir bilinçlendirme faaliyeti yaptık” dedi.

Yerel yönetimleri desteklemek adına bir dizi projeyi 2018 yılında hayat geçirdiklerini söyleyen Yerel Yönetişimde Rezilyans Projesi (RESLOG-Türkiye) Ulusal Proje Koordinatörü Çiğdem Ayşenur Atasoy, özellikle Suriyeli göçü alan şehirlerin planlama ve kentsel dirençlilik alanlarında kapasite desteği sağlamak için çalıştıklarını kaydetti. 2019 yılından bu yana Mersin Büyükşehir Belediyesi ile çalıştıklarını kaydeden Atasoy, “Göçten etkilenmiş, belediyelere kapasite desteği sağlıyoruz. Bugün de İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi ile yerel ekonomik kalkınma çalışıyoruz. Yeşil Dönüşüm Merkezi kuruluyor. Bu Yeşil Dönüşüm Merkezi’nin ilk aktivitesi için buradayız” sözlerine yer verdi.
Gıda ve tarım sektörünün temsilcileri ile MTSO’da Büyükşehir öncülüğünde toplandıklarını söyleyen Atasoy, hedeflerini “Döngüsel ekonomi, yeşil dönüşüm, yeşil mutabakata uyum eğitimi veriyoruz. Mersin’de çalışan firmalar bu konuda gelecek yeşil mutabakat süreçlerine hazırlıklı olabilsinler diye eğitimi veriyoruz” şeklinde anlattı.

Kaynak: MÜJDE DEMİR/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.