Mersin Büyükşehir Belediyesi lisesiler için ‘Kariyer Günü Etkinliği’ düzenlendi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi ev sahipliğinde ve Girişimci İnsan Kaynakları Derneği (GİDERİK) koordinasyonunda Hacı Sabancı Anadolu Lisesi öğrencilerine yönelik ‘Kariyer Günü Etkinliği’ düzenlendi. Etkinlikte katılımcılar meslek seçmenin önemi, iş dünyasının adaylardan beklediği yetkinlikler, iş hayatında dijitalleşme, girişimcilik gibi konularda öğrencilere destek oldular.

Mersin Büyükşehir Belediyesi lisesiler için ‘Kariyer Günü Etkinliği’ düzenlendi
Yayınlama: 08.06.2024
Düzenleme: 11.06.2024 16:20
A+
A-

Katılımcılar meslek seçmenin önemi, iş dünyasının adaylardan beklediği yetkinlikler, iş hayatında dijitalleşme, girişimcilik gibi konularda öğrencilere destek oldular. Hacı Sabancı Anadolu Lisesi öğrencileri ile birlikte okul idarecileri ve öğretmenler de etkinliğe katılım sağladı. Öğrenciler ile karşılıklı soru cevap şeklinde ilerleyen etkinlik, interaktif bir şekilde gerçekleşti.
Hacı Sabancı Anadolu Lisesi öğrencilerinin katıldığı etkinlikte; Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi Müdürü ve Girişimci İnsan Kaynakları Derneği (GİDERİK) Başkanı Serkan Özada, Turkcell İnsan Kaynaklar İş Ortağı Elektro Grup İnsan Kaynakları Müdürü İnci Korkusuz, Mersin Üniversitesi (MEÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve BioMAR Mühendislik Kurucusu Prof. Dr. H. Duygu Bilgen ile Gezairi Akademi Genel Müdürü Başak Yıldırımel, kariyer yolculuklarında öğrencilere rehberlik etmek adına deneyimlerini paylaştı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi Müdürü ve GİDERİK Başkanı Serkan Özada, Kariyer Merkezi olarak öncelikle hedef kitlelerini; iş arayanlar, gençler, öğrenciler, üniversiteliler ve işverenlerin oluşturduğundan söz etti. Bu gruplar içerisinde öğrencilerin çok önemli olduğunu ifade eden Özada, “Çünkü öğrencilerimize kariyer rehberliği ve danışmanlığı hizmetini ne kadar erken kurgularsak, geleceğe dönük kariyer yolculuklarında da o kadar başarılı oluyorlar. Gençlerin kendilerini ve meslekleri tanımaları, iş arama kanallarını öğrenmeleri, firmalarla bağlantı ve networking sağlamaları, sektördeki değişimleri öğrenmeleri çok önemli. Bugün burada bilişim, lojistik ve girişimcilik konusuna değinmeye çalıştık. Üniversite öğrencilerimize olduğu kadar, lise öğrencilerimize de hitap etmeye çalışıyoruz. Çünkü doğru meslek seçmeleri, doğru hayat biçimlerini seçmelerini sağlayacak” dedi ve güzel bir etkinliğe imza attıklarını ifade ederek, sektörleri tanıtacak öğrenci ve sektör temsilcilerini buluşturan etkinliklere devam edeceklerini kaydetti.

“Öğrencilere yol göstermek son derece önemli”
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve BioMAR Mühendislik Kurucusu Prof. Dr. H. Duygu Bilgen, etkinliğin çok güzel geçtiğinden söz ederek, “Öğrencilere yol göstermek son derece önemli. Ben hem akademik kariyer, hem de girişimcilik aşamalarını göstermeye çalıştım ve özellikle; ‘yeşil girişimcilik, sürdürülebilir girişimcilik, inovatif yaklaşım, girişimcilik ve akademik çalışmalar arasındaki bağlantı ya da farklılıklar nelerdir, bir girişimci olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir, kendine güven, tecrübe, deneyim, networking ne kadar önemlidir?’ konularında konuştum. Umarım yararlı olmuşuzdur. Ayrıca; ‘Günümüz meslekleri nelerdir? Bunların içerisinde yapay zekanın yeri nedir? Yapay zeka ile inovatif fikirler nasıl bulunur?’ gibi konularda da bilgi sahibi olmalarını sağladık” diye konuştu.

Kaynak: Müjde Demir/ Özel Haber

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.