Yenişehir Belediyesi Akıllı Şehirler Stratejik Plan’ını hazırlamaya başladı

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mersin’de düzenlenen “Anadolu Bilişim Buluşmaları’ nın açılışında konuştu. Açılışta konuşan Başkan Özyiğit, Yenişehir Belediyesinin teknoloji ve dijitalleşme süreçlerinden nasıl yararlandığını ve bu kapsamda hayata geçirdiği çalışmaları katılımcılarla paylaştı. Günümüzde dijital dönüşümün etkisinin her geçen gün daha fazla hissedildiğini ifade eden Başkan Abdullah Özyiğit, bu dönüşüm sürecinde, yerel yönetimlerin de teknolojiye ayak uydurması ve bu yenilikleri halkın hizmetine sunmasının önemine dikkat çekerek, “Yenişehir Belediyesi olarak biz de bu dönüşümün bir parçası olmak için yoğun bir çaba sarf ediyoruz.” diye konuştu.

Yenişehir Belediyesi Akıllı Şehirler Stratejik Plan’ını hazırlamaya başladı
Yayınlama: 06.06.2024
Düzenleme: 11.06.2024 15:20
A+
A-

“Hem uzun vadede sürdürülebilirliği hem de vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını kolaylaştıracak projeler geliştiriyor ve hayata geçiriyoruz.” diyen Başkan Özyiğit, “21. yüzyılda şehirler, hızla artan nüfus ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sorunlarla karşı karşıya. Bu zorluklarla etkili bir şekilde başa çıkmak için şehirlerimizi akıllı hale getirmeli, bilgi ve teknolojiden en yüksek seviyede yararlanmalıyız. Akıllı şehirleşme, bilgi ve teknolojilerin şehirlerin hizmet ve altyapılarını iyileştirmek için kullanılması olarak ifade edilebilir. Bu, enerji verimliliğini artırmak, ulaşım sistemlerini optimize etmek, su ve atık yönetimini daha etkili hale getirmek ve vatandaşların yaşam kalitesini artırmak için teknolojiden yararlanmak demektir. Hem uzun vadede sürdürülebilirliği hem de vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını kolaylaştıracak projeler geliştiriyor ve hayata geçiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dijital İkiz projesi ile kentin üç boyutlu sanal modelini oluşturduklarını söyleyen Başkan Özyiğit şunları söyledi: “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan ‘Akıllı Şehir Olgunluk Değerlendirme Modeli’ne katılan Türkiye’deki ilk ilçe belediyesi olduk. Bakanlığın yayınladığı ‘Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı’nı göz önünde bulundurarak, ‘Mersin Yenişehir Belediyesi Akıllı Şehirler Stratejik Plan 2030’u hazırlamaya da başladık. Hava kalitesi ölçümleri, ısı haritaları, akıllı otopark sistemleri, bina enerji yönetimi gibi alanlarda ekolojik çalışmalar gerçekleştireceğiz. Hayata geçirdiğimiz ‘Dijital İkiz’ projesi ile kentimizin üç boyutlu sanal modelini oluşturduk. Bu model ile simülasyonlar gerçekleştirerek projeler ile ilçemizin gerçek işleyişi, altyapısı ve kaynakları dijital ortamda canlandırıyoruz. Yani Yenişehir’in kentsel ısı adası, rüzgâr akış, taşkın, görünebilirlik ve güneşlenme süresi gibi analizlerini yapabileceğiz. Veri analizi, yapay zekâ ve diğer dijital teknolojiler kullanarak, Yenişehir ile ilgili veriler topluyor ve simüle ediyoruz. Bu şekilde kaynakların daha verimli kullanılması, olumsuz çevresel etkilerin azaltılması ve şehrin yaşam kalitesinin arttırılmasını sağlıyoruz. İklim ve Enerji için Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni imzaladık. Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı(SECAP)’mızı hazırladık. 2050 yılı karbon nötr emisyon eylemlerini hazırlayan Türkiye’nin ilk ilçe belediyesi olduk. Mersin Üniversitesi ile birlikte Yenişehir’in kent sağlığı profilini hazırladık.”
Gelişime ve geleceğe ayak uydurmaları gerektiğine dikkat çeken Başkan Özyiğit şunları söyledi: “Çözümler üretmeliyiz. Yenişehir’i, Türkiye’nin en ileri teknolojilere sahip, en yaşanabilir şehirlerinden biri haline getirmek için var gücümüzle çalışacağız. Bilime, teknolojiye ve inovasyona yaptığımız bu yatırımların, Yenişehir’in yaşam kalitesini artıracağına, çevresel etkileri minimize edeceğine ve ekonomik kalkınmayı destekleyeceğine yürekten inanıyorum. Atatürk’ün de işaret ettiği gibi, bilimi rehber edinerek, her zaman daha ileriye, daha güzele ulaşmayı hedefliyoruz.”

Kaynak: Müjde Demir/ Özel Haber

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.