Akbank ve Chatham House iş birliği ile “Yükselen Güçler ve Çok Kutuplu Dünya” paneli gerçekleşti

Akbank, dünyanın önde gelen düşünce kuruluşlarından Chatham House ile iş birliği yaparak “Yükselen Güçler ve Çok Kutuplu Dünya” panelini gerçekleştirdi.

Akbank ve Chatham House iş birliği ile “Yükselen Güçler ve Çok Kutuplu Dünya” paneli gerçekleşti
Yayınlama: 20.06.2024
A+
A-

Akbank, dünyanın önde gelen düşünce kuruluşlarından Chatham House ile iş birliği yaparak “Yükselen Güçler ve Çok Kutuplu Dünya” panelini gerçekleştirdi. Chatham House’un Londra merkezinde düzenlenen panele Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı ve Chatham House Direktörü ve Genel Müdürü Bronwen Maddox ev sahipliği yaptı.

Türkiye ve Birleşik Krallık başta olmak üzere birçok ülkeden üst düzey isimlerin bir araya geldiği panele Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de katıldı.

Chatham House’un geleneksel Londra Konferansı’nın hemen öncesinde gerçekleştirilen panelde, gelişmekte olan ülkelerin küresel siyasette nasıl bir konum elde ettikleri ve çok taraflılığın geleceğini nasıl etkiledikleri ele alındı.

Suzan Sabancı: “Türkiye’nin stratejik önemi artıyor”

Uluslararası katılımcılardan büyük ilgi gören panelin ardından açıklamalarda bulunan Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı, “Dünyanın en saygın düşünce kuruluşlarından Chatham House ile birlikte Yükselen Güçler ve Çok Kutuplu Dünya Paneli’ni düzenlemekten büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye’nin stratejik öneminin giderek arttığı bir dönemde böyle bir paneli gerçekleştirmek büyük bir gururdu. Panelde Mehmet Şimşek de bizimleydi. Katılımı için Sayın Bakanımıza bir kez daha teşekkür ederiz. Sayın Bakanımız öncülüğünde Türkiye’nin uyguladığı yeni ekonomik program büyük takdir topluyor. Ekonomimizde her geçen gün öngörülebilirlik ve istikrarın arttığını gözlemliyoruz. Artan güven ve yatırımcı ilgisi de programın başarısını şimdiden kanıtlıyor. Türkiye’nin başarılarının ve küresel değişimlere uyum sağlama yeteneğinin ülkemizi bir güç merkezi haline getireceğine inanıyoruz. Türkiye’nin bankası Akbank olarak biz de ülkemizi uluslararası arenada temsil etmeye devam edeceğiz” dedi.

Mehmet Şimşek: “Türkiye Ekonomisi Güçlü Adımlarla İlerliyor”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin güçlü adımlarla ilerlediğini ve yatırımcılar için cazip bir destinasyon haline geldiğini vurguladı. Şimşek, “Son dönemde uygulamaya koyduğumuz reformlar ve sağladığımız istikrar sayesinde Türkiye ekonomisi yatırımcıların ilgisini çekiyor. Yatırımların artmasıyla birlikte ülkemizin kalkınması da hız kazanıyor. Önümüzdeki dönemde de bu ivmeyi sürdürmek için çalışıyoruz” diye konuştu.

Panelde tartışılan konular

Panelde yükselen güçlerin küresel siyasette oynadığı rol, çok taraflılığın geleceği, küresel ticaret ve yatırımların artan jeopolitik gerilimler karşısındaki durumu gibi konular ele alındı. Konuşmacılar, yükselen güçlerin küresel siyasette daha fazla söz sahibi olması gerektiğini ve çok taraflılığın önemini vurguladılar.

Kaynak: ASLIHAN EKER/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.