MTB Başkanı Özdemir: Mersin’i küçük bir Hollanda olarak görebiliriz

Mersin Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Abdullah Özdemir, 2,1 trilyon dolarlık dünya tarımsal ihracatının yaklaşık yüzde 40’ının AB ülkeleri tarafından gerçekleştirildiğini ve 127 milyar dolarlık ihracatı ile Hollanda’nın AB ülkeleri arasında birinci sırada yer aldığını belirterek, Mersin’i küçük bir Hollanda olarak görebileceklerini ifade etti. Özdemir, devletin tarım ve gıda politikalarını Hollanda modelini temel alarak yeniden şekillendirebileceğini ve Mersin’i pilot bölge ilan ederek bu politikaların uygulanmasına burada başlayabileceğini söyledi.

MTB Başkanı Özdemir: Mersin’i küçük bir Hollanda olarak görebiliriz
Yayınlama: 09.07.2024
A+
A-

Özdemir, Türkiye’nin 68,5 milyar dolarlık tarımsal hasılasıyla Avrupa’da birinci ve dünyada 9. sırada yer aldığını belirtirken, Mersin’in Türkiye’nin tarım ve gıda sektöründe önemli bir rol oynadığını vurguladı. Mersin’in bitkisel üretim değerinde 3., tarımsal ihracatta 4. ve tarımsal hasılada 5. sırada olduğunu kaydeden Özdemir, kentin ihracatının yaklaşık yüzde 70’inin tarım ve gıda ürünlerinden oluştuğunu belirtti.

Hollanda’nın, Amerika ve Brezilya’nın ardından en fazla tarımsal ihracat yapan üçüncü ülke olduğunu belirten Özdemir, Hollanda’nın başarısının, Amerika’ya kıyasla 230 kat, Brezilya’ya kıyasla ise 125 kat daha küçük tarım arazisiyle bu performansı göstermesinden kaynaklandığını vurguladı. Türkiye’nin tarımsal ihracatı 31 milyar dolar iken, yüzölçümü bakımından Türkiye’nin 19’da biri ve tarım arazisi açısından 21’de biri olan Hollanda’nın ihracatı 127 milyar dolardır. Bu rakam, Türkiye’nin tarım ve gıda ihracatının dört katından fazladır.

Özdemir, Hollanda’nın başarısının temelinde ithalat yoluyla getirilen hammaddelerin işlenmiş ürünlere dönüştürülmesi ve bu katma değerli ürünlerin pazarlanabilme stratejisinin yattığını belirtti. Hollanda’nın 127 milyar dolarlık tarım ve gıda ihracatına karşılık 84 milyar dolar tarım ve gıda ithalatı bulunduğunu ve aradaki farkın Hollanda’nın katma değerli ürün oluşturma kapasitesinin gelişmişliğini gösterdiğini söyledi.

MTB Başkanı Özdemir, Mersin’in yüzölçümü olarak Hollanda’nın yaklaşık yüzde 40’ına eşdeğer olup, 10 ürünün üretiminde Türkiye’de ilk sırada, 30 ürünün üretiminde ise ilk üçte yer aldığını belirtti. Özdemir, Mersin’in serbest bölgesi, gümrük antrepoları, organize sanayi bölgeleri, limanı ve lojistik imkanları ile küçük bir Hollanda olarak görülebileceğini vurguladı. Devletin tarım ve gıda politikalarını Hollanda modelini temel alarak yeniden şekillendirmesi ve Mersin’i pilot bölge ilan ederek bu politikaların uygulanmasına burada başlaması gerektiğini belirtti.

Özdemir, bu dönüşümün sağlanmasına yönelik adımların atılması ve ilgili teşvikler ile desteklerin düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Kamu-özel sektör-üniversite iş birliği ile desteklenirse, Mersin’in Türkiye’nin tarım ve gıda üssü haline gelebileceğini ifade etti. Özdemir, Mersin’de başarılı olacak bu modelin Türkiye’nin diğer bölgelerine de yaygınlaştırılabileceğini ve Türkiye’nin tarımsal ihracatta daha üst sıralara çıkabileceğini belirtti.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.