Sıcak mı yoksa soğuk kahve mi daha sağlıklı?

Sıcak hava dalgaları yayıldıkça çoğumuz sıcak kahve yerine soğuk ve buzlu kahveleri tercih etmeye başladık. Peki sağlık için faydaları saymakla bitmeyen kahvenin sıcak olanı mı yoksa soğuk olanı mı daha sağlıklı? İşte bilimin yanıtı…

Sıcak mı yoksa soğuk kahve mi daha sağlıklı?
Yayınlama: 10.07.2024
Düzenleme: 10.07.2024 12:23
A+
A-

Kahveyi sıcak mı yoksa soğuk mu içmek daha sağlıklı?

Sorunun yanıtını Teksas’taki Memorial Hermann Sugar Land Hastanesi’nde kardiyolog olan Dr. Majid Basit buldu. Basit’e göre, dumanı tüten bir fincan kahve, buzlu kahveden çok daha fazla hastalıkla savaşan besin maddesi içeriyor olabilir.

Ayrıca, dumanı tüten bir fincan kahvenin güçlü aromasının ruh halini iyileştirdiği ve yorgunluk hissini azalttığı gösterilmiştir. Soğuk kahvenin daha az asidik olması ve hatta kan şekerini düzenlemeye yardımcı olması gibi bazı avantajları da olabilir.

Dr. Basit HuffPost’a yaptığı açıklamada, ‘Sıcak kahvenin daha yüksek miktarda antioksidan içerdiği ve bunun sağlık açısından faydalı olabileceği gösterildi’ dedi. Antioksidanlar, vücutta oksidatif stresi artıran dengesiz bileşikler olan serbest radikallere saldıran moleküllerdir.

Aşırı oksidatif stresin hücrelere zarar verdiği ve kalp hastalığı, Alzheimer , böbrek yetmezliği ve hatta bazı kanser türleri gibi uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açtığı gösterilmiştir .

Araştırmalar neler söylüyor?

Örneğin, Scientific Reports dergisinde 2018’de yayınlanan bir çalışma , sıcak kahvenin soğuk demlemeye kıyasla daha yüksek antioksidan seviyelerine sahip olduğunu buldu. Bunun nedeni, kahveyi sıcak suyla demlemenin çekirdeklerden soğuk suya göre daha fazla besin çıkarmasıdır.

Bazı araştırmalar sıcak kahvenin size daha fazla enerji de verebileceğini öne sürüyor. Örneğin, Amerikan Kimya Derneği’nin 2020 tarihli bir araştırması , sıcak demleme yöntemlerinin soğuk demleme kahveden biraz daha yüksek kafein seviyelerine yol açtığını buldu.

Kaynak: MUSTAFA BAYGIN/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.