Pakistan’da bir kişi, Kuran’a yönelik saygısızlık suçlamasıyla topluluk tarafından linç edilerek hayatını kaybetti

Pakistan’da bir kişi, Kuran’a yönelik saygısızlık suçlamasıyla güvenliği için karakolda tutulduğu sırada kalabalık tarafından kaçırılarak yakılarak öldürüldü. AFP’nin haberine göre, adam karakolda korunuyordu ancak kalabalık tarafından kaçırılması ve sonrasında öldürülmesi gerçekleşti.

Pakistan’da bir kişi, Kuran’a yönelik saygısızlık suçlamasıyla topluluk tarafından linç edilerek hayatını kaybetti
Yayınlama: 21.06.2024
A+
A-

Svat bölgesinde bir polis kaynağı FP’ye yaptığı açıklamada, bir adamın Madyan şehrinde Kuran’ı yakması nedeniyle bölge sakinleri tarafından ele geçirildiğini belirtti. Polis müdahale ederek adamı kurtardı ve bir karakola götürdü. Kaynak, bu kişinin bölgeye ait olmadığını vurguladı.

Aynı polis kaynağı, kalabalığı dağıtmak için polisin uyarı ateşi açtığını ancak bu durumun insanları daha da kızdırdığını ve kalabalığın adamı karakoldan çekip dışarı çıkararak sopalarla dövdüğünü ifade etti. Daha sonra ise adamın üzerine yağ dökülüp ateşe verildiği bilgisi verildi. Başka bir bölge yetkilisi ise bu olayları doğrulayarak, adamın öldürülmesinin ardından kızgın kalabalığın polisi taşladığını ve polisin karakolu terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

Pakistan’da dini değerlere hakaret suçlamalarının çok hassas bir konu olduğu ve bu tür suçlamaların kalabalıkların doğrudan şiddet eylemlerine yol açabildiği vurgulandı. Geçmişte Mayıs ayında Punjab bölgesinde bir Hristiyan’ın Kuran yakması nedeniyle linç edildiği ve Haziran ayında yaraları nedeniyle hayatını kaybettiği, ayrıca Şubat 2023’te aynı bölgede bir Müslüman’ın kutsal kitaba saygısızlık ettiği gerekçesiyle dövülerek öldürüldüğü hatırlatıldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.