Metabolizmayı hızlandırmanın 7 yolu

Metabolizma hızını arttırmanın 7 yolunu sizler için derledik. İşte adım adım metabolizma hızlandırmanın yolları…

Metabolizmayı hızlandırmanın 7 yolu
Yayınlama: 19.06.2024
Düzenleme: 18.06.2024 23:09
A+
A-

Kilo almamızın bir nedeni, çalışmaların metabolizma hızımızın (harekete devam etmek için günlük yaktığınız kalori miktarının ölçüsü) düştüğünü göstermesidir. Aslında, son 40 yılda ortalama metabolizma hızları o kadar yavaşladı ki, erkekler günde yaklaşık 220 kalori, kadınlar ise 122 kalori daha az yakıyor. Peki metabolizma hızı nasıl arttırılır? İşte metabolizmayı hızlandırmanın 7 yolu

  • Daha fazla et ve süt ürünleri yiyin (ve daha az ultra işlenmiş gıda) – araştırmalar, diyetteki doymuş yağ seviyesini azalttığınızda metabolizma hızının düştüğünü, ancak yağ ve protein açısından yüksek ketojenik bir diyetin metabolik hızın korunmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.
  • Yaşam alanlarınızı serinletin. Vücut ısınızı sağlıklı bir aralıkta tutarak kalori yakarsınız ve vücudunuz metabolik olarak daha aktif ‘kahverengi yağ’ üreterek metabolizma hızını artırır.
  • Kaslar uyurken bile enerji yaktığından, şınav ve squat gibi direnç egzersizlerini daha fazla yapın.
  • Baharatlı yiyecekler yiyin. Acı biberin vücudun yağ yakma mekanizmalarını hızlandırdığı düşünülüyor.
  • Metabolizmanızı biraz hızlandırmak için bol su içirin. Vücut, sıvı tüketimi sonrası vücut sıcaklığına korumak için enerji harcamak zorundadır ve su, vücudun yağ yakma biçiminde önemli bir rol oynar.
  • Daha fazla protein yiyin. Vücudunuz karbonhidrat içeriği yüksek yiyeceklerden daha fazla enerji sindiren ve emen protein kullandığından, bu metabolizma hızınızı artıracaktır.
  • Yeşil çay iç. Metabolizmayı hızlandırabilen ve yağ hücrelerini parçalayabilen kafein ve antioksidanlar gibi biyoaktif maddeler içerir. Kahvedeki kafeinin de küçük bir etkisi var ama yeşil çay mucizevi.

Kaynak: MUSTAFA BAYGIN/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.