Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda robotik sistemlerle dijitalleşmeye tam Gaz devam ediyor

Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda kamyonların sigorta montaj ve kalite kontrol işlemlerini optimize eden yeni bir projeyi hayata geçirdi.

Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda robotik sistemlerle dijitalleşmeye tam Gaz devam ediyor
Yayınlama: 10.07.2024
A+
A-

Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda kamyonların sigorta montaj ve kalite kontrol işlemlerini optimize eden yeni bir projeyi hayata geçirdi. Bu proje ile Daimler Truck’ın Brezilya ve Almanya fabrikaları ile eş zamanlı olarak dijitalleşmeye adım atan Mercedes-Benz Türk, üretim süreçlerinde önemli bir verimlilik artışı yakalamayı hedefliyor.

Otomasyona geçiş ile verimlilik ve kalite artışı

Proje kapsamında, sigortaların ve rölelerin doğru pozisyonlara yerleştirilmesi için manuel olarak gerçekleştirilen montaj işlemi, yeni kurulan Sigorta Dizilim Robotu ile otomatikleştirildi. Bu sayede hem montaj süresi kısalıyor hem de hata payı en aza indiriliyor.

Dijital üretim, yönetim ve otomasyon sistemi ile montaj sürecindeki direnç kuvvetleri ölçülerek kalite kontrolü otomatikleştirilirken, kamera sistemleri ile renk ve yükseklik ölçümleri yapılarak da kalite kontrolü sağlanıyor.

Ergonomik, Dijital ve Sürdürülebilir Üretim

Robotik sistemlerle gerçekleştirilen montaj ve kontrol süreçleri, daha ergonomik, dijital ve sürdürülebilir bir üretim anlayışını beraberinde getiriyor. Bu sayede hem zaman hem de kaynak tasarrufu sağlanarak operasyonel verimlilik artırılıyor.

Sürdürülebilirliğe katkıda bulunan yeni sistem ile her araç için özel olarak basılan kağıt çıktılarının ortadan kaldırılması sağlanıyor. Bu sayede yılda 25.000 sayfa kağıt tasarrufu elde ediliyor.

Mercedes-Benz Türk’ten açıklama

Mercedes-Benz Türk yetkilileri, bu yeni projenin üretim süreçlerinde önemli bir adım teşkil ettiğini ve dijitalleşme yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ettiklerini vurguladılar. Yetkililer, bu sayede müşterilerine daha kaliteli ve hızlı bir şekilde ürün sunmayı hedeflediklerini de ifade ettiler.

Kaynak: ASLIHAN EKER/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.