Mekke’de aşırı sıcaklar nedeniyle binlerce hacı hayatını kaybetti

Mekke’de bu yıl hac ibadeti için bulunan hacı adayları arasında ölü sayısı bini aştı. Suudi Arabistan’da yapılan bir araştırmaya göre bölgede sıcaklıklar her 10 yılda 0.4 derece artıyor.

Mekke’de aşırı sıcaklar nedeniyle binlerce hacı hayatını kaybetti
Yayınlama: 21.06.2024
A+
A-

The Guardian’ın aktardığı bilgilere göre, bir Arap diplomat, toplamda 658 Mısırlı hacı adayının hayatını kaybettiğini ve bunlardan 630’unun “kaçak hac yapanlar” olduğunu belirtti.

Bu yaz hac döneminde toplamda 10 ülke, 1.810 hacı adayının hayatını kaybettiğini duyurdu. Suudi Arabistan meteoroloji servisi, bu hafta Mekke’de sıcaklığın 51.8 dereceye kadar yükseldiğini açıkladı. Suudi Arabistan’da yapılan bir araştırmaya göre bölgede sıcaklıklar her 10 yılda 0.4 derece artıyor.

Her yıl on binlerce hacı adayı, daha ucuz olduğu için kayıt yaptırmadan Mekke’ye gidiyor. Bu kişiler, kayıt yaptıran 1.8 milyon kişiye sunulan klimalı bölgelere giremediği için sıcaklar karşısında daha büyük risk yaşıyor.

Yetkililer, ölümlerin çoğunun sıcak çarpması veya yüksek sıcaklıklar kaynaklı diğer rahatsızlıklarla ilişkili olduğunu belirtiyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.