Kerkük’te Türk firmalarına yaklaşık 12 buçuk milyon metrekarelik alanda yatırım fırsatı verildi

Türk firmalarına, Irak’ın Kerkük kentinde tarım ve sanayi sektöründe yatırım yapmaları için 12 buçuk milyon metrekarelik alanda yatırım fırsatı sunuldu.

Kerkük’te Türk firmalarına yaklaşık 12 buçuk milyon metrekarelik alanda yatırım fırsatı verildi
Yayınlama: 05.06.2023
A+
A-

Kerkük Ticaret Odası Başkanı Sabah Salihi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak Yatırım Kurulunun Kerkük kentinin kalkınma planı kapsamında yabancı yatırımcı ve firmalara daha iyi olanak sağlamak istediğini belirtti.

Kerkük’te yatırım için 12 buçuk milyon metrekarelik bir alanın sanayi ve ticari yatırımlar için tahsis edildiğine dikkati çeken Salihi, yerel idare ve Kerkük Ticaret Odası olarak bu fırsatı Türk firmalarına verdiklerini kaydetti.

Salihi, 22 Mayıs’ta Uluslararası Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (USİAD) heyetinin Kerkük’ü ziyareti sırasında kentin kalkınması için birçok alanda yatırım yapılması konusunu ele aldıklarını hatırlattı.

Özellikle tarım ve sanayi alanlarında kentin yatırımlara ihtiyacı olduğunu vurgulayan Salihi, Türk firmaları ve yatırımcıların bu alanlarda Kerkük’ün kalkınmasında girişimde bulunmasını istedi.

Kerkük Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Nuri Salihi de kentteki tüm iş insanlarından Türk yatırımcılarla ortaklık yapmasını istediklerini belirtti.

Salihi, son yıllarda istikrar ve güvenliğin artmasıyla birlikte ülke genelinde yabancı yatırımcılara daha fazla fırsat verildiğini belirterek Irak Yatırım Kurulunun buna büyük önem verdiğini aktardı.

Kerkük’te yatırım amaçlı 3 ayrı bölgenin varlığından söz eden Salihi, en çok Türk yatırımcıları burada görmek istediklerini belirtti.

Bürokrasi zorluklarının aşılması için Irak Yatırım Kurulunun gereken tüm kolaylığı sağlayacağı bilgisini veren Salihi, Kerkük yerel idaresinin de aynı adımları atacağını dile getirdi.

Salihi, Kerkük’teki AVM’lerde markaların büyük bir kısmının Türk markaları olduğunu ve bunun artmasını istediklerini sözlerine ekledi.​​​​​​

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.