İkinci el otomobilde rüzgar tersine döndü: Fiyatların artması bekleniyor

Otomobil almak isteyenler iki kere düşünecek. Sıfır otomobillerde yapılan kampanyaların sona ermesiyle yükselen fiyatlar alıcıları ikinci el otomobile yönlendirdi. İkinci el araç piyasasında tekrar hareketli günler başlarken ÖTV zammı ve artan taleple birlikte fiyatların yükselmesi bekleniyor.

İkinci el otomobilde rüzgar tersine döndü: Fiyatların artması bekleniyor
Yayınlama: 11.07.2024
A+
A-

Temmuz ayında yürürlüğe giren Avrupa Mutabakatı nedeniyle geçtiğimiz dönemde sıfır araçlarda büyük indirimler yapıldı. Mutabakatın yürürlüğe girmesiyle, güvenlik tedbiri ve teknolojisi taşımayan sıfır araçlar satılmayacağı için birçok marka elindeki araçları hızla satmak amacıyla mayıs ayından itibaren kampanyalar başlattı.

Temmuz ayına girilmesiyle bu kampanyalar sona erdi ve sıfır kilometre araç fiyatları yeniden yükseldi. Bu durum, vatandaşların ikinci el araçlara yönelmesine neden oldu. Uzun süredir durgun olan ikinci el araç piyasası, bir anda tekrar hareketlendi.

İkinci el araç piyasasındaki alışverişlerin tekrar başlamasıyla noterlerde ve eksper firmalarında yoğunlukların görüldüğünü belirten galerici Yılmaz Yalçınkaya, “Sıfır bayilerdeki indirimler şu anda bitmiş durumda. İndirimlerin bitmesi ikinci el araç piyasasına yansıdı, hareketlilik bekleniyor. Bugün noterdeydim, aşırı derecede kalabalıktı. Hareketli olduğunu noterlerden ve eksperlerden görüyoruz zaten. Fiyatlar bayağıdır aynı çizgide duruyordu, hatta bir tık aşağı inmişti. Fakat hareketlilikten dolayı fiyatlar yükselmeye başlayacak görüşündeyim. Temmuz ayının sonundaki ÖTV zammından sonra fiyatların değişeceği bariz bir şekilde belli. Yüzde 40 zam beklendiği için yüzde 20 oranında bir fiyat artışı olacağında bir kanaatim var.” dedi.

Temmuz ayı sonunda beklenen yüzde 40’lık ÖTV zammı öncesi ikinci el araçlara da yüzde 20 kadar zam geleceği söylentisinden dolayı alışverişlerin hızlandığını belirten galerici Çetin Tuncer ise, şu ifadeleri kullandı:

“Şu anki ikinci el araç piyasasında yavaş yavaş hareketlenme başladı. Bunun büyük ihtimalle ÖTV’ye gelecek zamlarla ilgisi var. Bir de Kurban Bayramı’nı insanlar atlattı, atlatınca yaz tatiliydi vesaire bir hareketlilik var. Bir de zam beklentisi var. Yüzde 20 civarında ikinci elde bir artış olacağı söyleniyor. Kampanyaları biliyorsunuz taksitle oluyor. Kampanyalarda belirli bir oranda sıfır faiz veriyor bayiler. Bir de enflasyon düşüş trendine girdi. Böyle olunca faizler de düşecektir ve ikinci el piyasası biraz daha hareketlenecek.”

İndirimlerin sona ermesi ve beklenen ÖTV zammı öncesi ikinci el araç piyasasında görülen bu hareketlilik, fiyatların önümüzdeki günlerde daha da artacağı yönündeki beklentileri artırıyor. Vatandaşlar, bütçelerine uygun araç bulma telaşıyla ikinci el piyasasına yönelirken, galericiler de bu dönemde artan talepten dolayı memnun görünüyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.