Faydalı böcek ve kısır Akdeniz meyve sineği doğaya bırakıldı

Turunçgil yetiştiriciliğinde karşılaşılan zararlılara karşı biyolojik mücadelede kullanılan doğal teknikler ile Akdeniz meyve sineği mücadelesinde faydalı böcek ve kısır böcek tekniğinin tanıtımı yapılarak salınımı gerçekleştirildi.

Faydalı böcek ve kısır Akdeniz meyve sineği doğaya bırakıldı
A+
A-

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın destekleriyle Mersin Valiliği’nin himayesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, İzmir Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün ortaklaşa etkinlik düzenledi. 

Mersin’in Erdemli İlçesinde bulunan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün turunçgil bahçesinde demonstrasyon amaçlı gerçekleştirilen “Turunçgil Alanlarına Faydalı Böcek ve Kısır Akdeniz Meyve Sineği Salım Programı”nda konuşan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, özellikle yaş meyve üretiminde önem arz eden, zararlılara karşı mücadelede biyolojik ve biyoteknik mücadelenin yeniden startını verdiklerini söyledi. Bu çalışmanın pilot uygulama olarak ilk defa Mersin’de gerçekleştirildiğine değinen Vali Pehlivan, “Tarımda zararlılara karşı kullanılan ilaçlar yerine, doğal mücadele yöntemi ile zararlılar bertaraf edilecek” dedi.

Vali Pehlivan, faydalı böcek ve kısırlaştırılmış Akdeniz meyve sineğinin doğaya bırakılmasındaki amacın; meyve üretimine, ürünlerin kalitesine ve rekoltesine zarar veren Akdeniz meyve sineğine karşı mücadele etmek olduğunu kaydetti. Bunu yaparken de mümkün olduğunca doğal yöntemleri kullandıklarını, çünkü kimyasal ilaçların ürünler üzerinde kalıntı bırakabildiğini ve bu durumun ürünün hem iç piyasada hem de dış piyasada pazarlanması konusunda engel teşkil ettiğine dikkat çekti.

Vali Pehlivan, “2017- 2018 yıllarında bu konuda belli çalışmalar yapılmıştı. Özellikle doğada meyve atıklarının toplanması, bertaraf edilmesi amacıyla poşet, biyolojik mücadele kapsamında da tuzak diye tabir edilen malzemeler dağıtılmıştı. Bugün ise 100 bin kısırlaştırılmış Akdeniz meyve sineği ve 100 bin de faydalı böcek doğaya salınıyor. Bu entegre mücadele devam ettiği sürece inanıyoruz ki İlimizde bilinçli tarım ve tarım ürünlerinin kalitesi daha da artacaktır. Bu mücadele bugünle sınırlı kalmayacak süreç içerisinde de devam edecektir. Ayrıca meyve bahçelerinde yere düşen meyvelerin içerisinde oluşan meyve sineğinin ve larvalarının üremesi ile çoğalarak yayılmasını engellemek için çiftçilerimize 100 bin poşet dağıtımını gerçekleştiriyoruz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.