En düşük emekli maaşına ek zam geliyor! Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor…

Türkiye’de emekli maaşlarına ilişkin yeni düzenlemeler gündemde. En düşük emekli maaşlarına zam yapılması beklenirken, yaklaşık 1.8 milyon emeklinin bu düzenlemeden faydalanacağı öngörülüyor. Şu anda kök maaşı 8 bin liranın altında olan emekliler, maaş zammına rağmen 10 bin lira almaya devam ediyor. Peki, en düşük emekli maaşı ne kadar olacak ve maaşı 10 bin lira üstünde olanlar zam alacak mı?

En düşük emekli maaşına ek zam geliyor! Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor…
Yayınlama: 10.07.2024
A+
A-

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Temmuz ayında yüzde 24,73 oranında zam alacak. Memur emeklilerine ise enflasyon farkı ve toplu sözleşme hesabıyla yüzde 19,31 zam verilecek. Kök maaşı 8 bin liranın altında olan emekliler, yapılan zamlara rağmen 10 bin lira almaya devam edecekler. En düşük emekli maaşının ise 12 bin lira ile 13 bin lira arasında olması bekleniyor.

Hürriyet’in haberine göre, maaşı 12-13 bin lira olan emeklilerin maaşlarında herhangi bir değişiklik yapılması beklenmiyor. Daha önce de en düşük emekli maaşına yapılan artışlar, en düşük maaşın üstünde olan ancak bu kapsamda bulunan emeklilere uygulanmamıştı.

Eğer Temmuz-Aralık ayları arasında her ay enflasyon yüzde 1.50 oranında artarsa, Ocak 2025’te emekli maaşlarına yüzde 9.34 oranında zam yapılacak. Enflasyonun her ay yüzde 2 oranında artması durumunda ise zam oranı yüzde 14.86 olacak. Bu hesaplamaya göre, 15 bin lira maaş alan bir emekli Ocak-Temmuz 2025 döneminde 17 bin 229 lira maaş alacak.

Emekli olmayıp emekli aylığını merak edenler için e-Devlet’te sistem üzerinden maaş bilgileri hesaplanabiliyor. SGK ve BAĞ-KUR emeklilerine yapılan zam oranı, çalışan kişilere yansıtılarak bugün emekli olsalar alacakları maaşı görebilmelerini sağlıyor.

10 bin lira en düşük emekli maaşı alanların kök maaşını bulmak için farklı yöntemler kullanması gerekiyor. SSK’dan emekli olanlar, e-Devlet’e giriş yaparak “4A Emekli Aylığı” aramasını yapabilir ve çıkan ilk bağlantıya tıklayarak detay kısmında yer alan “5510 Ek 19 Miktarı” yazan tutarı 10 bin liradan çıkararak kök maaşlarını hesaplayabilirler. Benzer şekilde, “4B Emekli Aylık Bilgilerinize ait barkodlu belge almak” sekmesinden SGK dökümüne ulaşarak kök maaşlarını öğrenebilirler.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.