Emtiaya Çin ve Fed dopingi

Demir cevheri fiyatları Çin’in daha fazla teşvik sunacağı beklentileriyle yükselişine devam ederken, bakır da Fed rallisine katılan emtia arasında yerini aldı.

Emtiaya Çin ve Fed dopingi
Yayınlama: 20.11.2023
A+
A-

Emtia fiyatlarında parasal sıkılaşma döneminin sona ereceği ve Çin ile ilgili teşvik beklentileri ivmeyi yukarı yönlü hızlandırdı.

Cuma günü itibariyle son sekiz seansta ilk kez düşen demir cevheri, Çin’in daha fazla teşvik vereceği ve daha önce açıklanan önlemlerin piyasaya yansımaya başlayacağı beklentisiyle yeni haftada yeniden yükselişe geçti.

Demir cevheri önceki dört hafta boyunca yüzde 14’ten fazla artış gösterdikten sonra yeni haftaya yüzde 2’nin üzerinde yükselişle girdi.

Pekin’in, fonları kısmen inşaat için ayrılmış daha fazla devlet borcu ihraç etme ve uygun fiyatlı konutlar için düşük maliyetli finansman sağlama vaatleri ralliye neden olan temel unsurlardan biri oldu.

Çin’de merkez bankası diğer teşvik türlerini tercih etme kararı doğrultusunda gösterge borç verme oranlarını sabit tuttu. Bloomberg Economics Ekonomisti Eric Zhu , ek gevşemenin muhtemel olduğunu, ancak önlemlerin muhtemelen borçlanma maliyetlerini düşürmekten ziyade kredi büyümesini teşvik etmeye odaklanacağını söyledi.

Bakırda Fed rallisi

Endüstriyel emtialar, Fed’in faiz artırımlarının sona ereceğine dair artan iyimserlikten faydalanırken bakır da Temmuz ayından bu yana en büyük haftalık kazancını elde etti.

Yatırımcılar, bir dizi ABD verisinin dünyanın en büyük ekonomisinin yavaşladığını göstermesinin ardından Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sona erdiğine dair fiyatlamalarını artırıyor.

Bakır, yeni haftanın ilk işlem gününde ton başına 8 bin 333 dolara yükseldi. Londra Metal Borsası’nda fiyatlar geçen hafta yüzde 2,9 yükseldi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.