Doğuş Otomotiv-DOAS temettü hesaba ne zaman geçer?

Doğuş Otomotiv temettü hesaba ne zaman geçer? 2023 yılında üçüncü kez temettü dağıtım kararı alan Doğuş Otomotiv, DOAS hissesi sahibi yatırımcıları heyecanlandırdı. Hisse başına 5,11 TL net temettü verecek olan Doğuş Otomotiv temettü takvimi ve DOAS temettü hesaplara geçiş tarihi…

Doğuş Otomotiv-DOAS temettü hesaba ne zaman geçer?
Yayınlama: 21.11.2023
A+
A-

Doğuş Otomotiv-DOAS temettü zamanı yaklaşıyor. Borsa İstanbul’daki DOAS yatırımcıları ile temettü ödemesine dahil olmak için DOAS hissesi almak isteyenler Doğuş Otomotiv temettü takvimini merak ediyor. Biz de Referantürk olarak sizlere Doğuş Oto temettü takvimini ve DOAS temettü hesaplar ne zaman geçer? sorusunun yanıtın detaylı bir tabloyla hazırladık. 

Doğuş Otomotiv temettü ödemesi ne zaman? sorusunun yanıtı çoğunlukla yatırımcıların kafasını karıştırıyor. Temettü ödemesi takviminde 2 ayrı tarih bulunur. Bu tarihlerden biri temettü pay dağılımının yapılacağı, yani kaç tane hisse senedi sahibi var ve hangi yatırımcı ne kadar temettü alacak hesabının hukuki olarak belinlendiği gün. İkinci tarih ise temettü almaya hak kazanan hisse senedi sahiplerinin temettü ödemelerinin hesaplarına yatacağı tarih. Bu tarih de her hisse senedi için pay dağılımı tarihinden 2 iş günü sonrasıdır. Bu takvim Doğuş Otomotiv temettü ödemesi için de geçerli olacak. Şimdi gelin Doğuş Oto temettü ne zaman? sorununu yanıtını bu bilgiler ışığında detaylıca verelim.

Doğuş Otomotiv-DOAS temettü dağıtımı ne zaman?

Yukarıdaki bilgiler ışığında Doğuş Otomotiv temettü ödemesi takvimini detaylandıralım. DOAS temettü pay dağılımı tarihi 24 Kasım 2023 Cuma olarak açıklandı. Bu tarih kesin. Yani Doğuş Otomotiv hissesine sahip kaç kişi var, her yatırımcının elinde kaç adet DOAS hissesi var ve kime ne kadar Doğuş Oto temettü ödemesi yapılacak sorularının yanıtları yasal olarak 24 Kasım 2023 Cuma günü belli olacak. Bu tarih ‘pay dağıtımı günü’ olarak anılır. 

Doğuş Otomotiv-DOAS temettü hesaba ne zaman yatacak?

Gelelim Doğuş Otomotiv temettü hesaplara ne zaman yatacak? sorusunun yanıtına. DOAS temettü hesaplara yatış tarihi 28 Kasım 2023 Salı günü olarak açıklandı. Yasal mevzuata göre, temettü ödemeleri hak sahiplerinin hesaplarına ‘pay dağıtımı tarihinden’ 2 iş günü sonra geçer. Bu her hisse senedi ve her temettü ödemesi için geçerli olduğu gibi Doğuş Otomotiv temettü ödemesi için de geçerlidir. Bu iki günlük süre yatırımcıların T2 olarak adlandırdıkları takas süresidir. Ancak DOAS temettü bekleyenler toplamda 4 gün beklemek zorunda kalacaklar. Çünkü araya giren hafta sonu tarihi 2 iş günü süresi dışında tutuluyor. Bu kapsamda, DOAS temettü hesaplara yatış tarihi 28 Kasım 2023 Salı günüdür. 

 

 

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.