Bakanlık “kaşar peyniri” için harekete geçti! 30 Eylül’den itibaren başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, eritme peynirinin kaşar peyniri olarak satışının önlenmesi ve tüketicilerin korunması amacıyla fosfat ve sitrat tuzlarının tespiti için yeni analiz yöntemleri uygulamaya başlıyor. Bu analizler, 30 Eylül’den itibaren laboratuvarlarda yapılmaya başlanacak.

Bakanlık “kaşar peyniri” için harekete geçti! 30 Eylül’den itibaren başlıyor
Yayınlama: 11.07.2024
A+
A-

Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği ve Türk Gıda Kodeksi Peynir Tebliği’ne göre, kaşar peynirinde eritme tuzları olan fosfat ve sitratın belirlenen limitler dışında kullanılması yasaklanmıştır. Bakanlık, bu düzenlemelerin uygulanmasını sağlamak için yeni analiz yöntemleri geliştirdi.

Eylül ayı sonundan itibaren, kaşar peynirlerinde fosfat ve sitrat tuzlarının tespiti için karar ölçütleri olarak fosfor/azot oranı 0,15 ve kuru maddede sitrik asit oranı %0,45 kullanılacak. İlgili laboratuvarlar, bu analizleri gerçekleştirmek üzere talimatlandırıldı ve validasyon/verifikasyon çalışmaları eylül sonuna kadar tamamlanacak.

Bu adımlar, eritme peynirinin kaşar peyniri olarak satılmasını engellemek ve tüketici menfaatlerini korumak için atılmış önemli bir adımdır.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.