Bakan Şimşek’ten hayat pahalılığı değerlendirmesi: Asgari ücretlileri emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hayat pahalılığına ilişkin; “Asgari ücretlilerden emeklilerimize kadar tüm çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik ama enflasyon onlar için en zorlu en sıkıntılı makro ekonomik dengesizliktir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Şimşek’ten hayat pahalılığı değerlendirmesi: Asgari ücretlileri emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik
Yayınlama: 11.07.2024
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Bankalar Birliği’nin 67. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda çeşitli ekonomik konuları ele aldı. Şimşek, vergi politikaları ve ekonomik önlemler konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Kayıt dışılıkla mücadele ve vergi adaleti

Bakan Şimşek, Türkiye’nin kayıt dışılıkla mücadele stratejisinin önemine vurgu yaparak, yeni vergi oluşturmadan ve vergi oranlarını artırmadan ekonomiye katkı sağlamayı hedeflediklerini belirtti. “Amacımız vergilendirilmemiş alan bırakmamaktır, şu veya bu şekilde. Dolayısıyla bu bir süreçtir.” dedi.

Enflasyon ve ekonomik dengeler

Bakan Şimşek, Türkiye’nin ekonomik durumuyla ilgili olarak enflasyonun yükselişine ve bunun ekonomi üzerindeki etkilerine değindi. “Enflasyon en adaletsiz vergi türüdür. Gerçekten sabit gelirliler, yani asgari ücretlilerden emeklilerimize kadar tüm çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik ama enflasyon onlar için en zorlu en sıkıntılı makro ekonomik dengesizliktir.” diye konuştu.

Deprem sonrası ekonomik iyileştirme çalışmaları

Bakan Şimşek, Türkiye’nin son yaşadığı depremin ekonomik açıdan yarattığı zorlukları ele alarak, bütçe açığını kapatmak için geçici önlemler aldıklarını ve bu sürecin ekonomi üzerindeki etkilerini açıkladı. “Bütçeyi düzeltmek için tabii ki KDV’yi ve ÖTV’yi artırdık. Ama o bir zaruretti o dönemde.” şeklinde konuştu.

Yeni vergi düzenlemeleri ve toplumsal yük dağılımı

Bakan Şimşek, yeni vergi düzenlemelerinin sermaye kesiminin de vergi yükünü adil bir şekilde paylaşmasını sağlayacak şekilde tasarlandığını belirterek, “Vergi düzenlemelerin temelde vergide adaleti sağlamaya yönelik olduğunu, etkinliği sağlamaya yönelik olduğunu, yükü dar gelirliye değil, asla. Yükün daha makul bir şekilde toplumun bütün bir kesimi tarafından paylaşılmasını ama özellikle sermaye kesiminin de yükü paylaşmasını sağlayacağız. Çünkü amacımız dengeli bir şekilde bütçeyi düzeltirken yükün adil bir şekilde dağılımını sağlamak. Ama en önemli konu kayıt dışılıkla mücadele olacak. Çünkü kayıt dışılıkla mücadele yeni vergi olmadan vergi oranlarını artırmadan kazanandan bir miktar vergi almaktır. Bizim amacımız vergilendirilmemiş alan bırakmamaktır, şu veya bu şekilde. Dolayısıyla bu bir süreçtir. Bazı tedbirlerin zamanlaması ve dozu konusunda tartışmalar yaşanabilir. Ama bunlar hep program ihtiyaçlarına göre şekillendirilecektir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.