AK Parti, CHP’li belediyelerin iş akitlerini feshettiği çalışanların vekaletini aldı!

Adana’da CHP’li belediyelerin iş akitlerini feshettiği çalışanlara AK Parti Adana İl Başkanlığı, ücretsiz avukat hizmeti sunacak. AK Parti İl Başkanı Ozan Gülaçtı, CHP’li belediye başkanlarının çalışanları hukuksuz şekilde işten çıkardığını anımsatarak, partisinin il ve ilçe yönetimindeki hukukçular aracılığıyla vekaletlerini aldıkları çalışanlar için ücretsiz avukatlık hizmeti sağlanacağını söyledi.

AK Parti, CHP’li belediyelerin iş akitlerini feshettiği çalışanların vekaletini aldı!
A+
A-

Gülaçtı, düzenlediği basın toplantısında, 31 Mart’tan sonra başlayan yeni dönemde bu şehir için yapılacak faydalı her icraatın destekçisi olacaklarını ve gerçekleşmesi için ellerinden gelen desteğini vereceklerini bildirdi. Yapıcı ve net tavırlarına rağmen Cumhuriyet Halk Partisi belediyelerinin görev sürelerinin başında ortaya koydukları üzücü icraatlara tanıklık ettiklerini aktaran Güalçtı, belediyelere ait sosyal tesislerde ve hizmet alanlarında yapılan fahiş zamlara dikkat çekti. Güalçıtı, “Yüreğir Belediyesi’nin CHP’li yönetimi görevi devralır almaz çalışan annelerin vazgeçilmezi olan kreşlerden, dar bütçelerle dünya evine giren gençlerimize büyük avantaj sağlayan kına evlerine, otoparklara kadar her kalemde enflasyon oranının çok üzerinde bir zam yağmuruna başladı. Örneğin; 600 TL olan kreş fiyatı yüzde 300’ün üzerinde zamla 2 bin TL’nin üzerine çıkarılıyor. Kına evleri 3 bin 500 TL’den yüzde 400’ün üzerinde zamla 15.000 TL’ye çıkarılıyor. Nikah ücretlerine zam yapılıyor. Otoparklar, ulaşım, hepsi enflasyon oranının çok çok üzerinde zamlarla halkımıza sunuluyor. Çocuklarımız sıcak havalarda kanallarda serinlemeye çalışıp hayatını tehlikeye atmasın diye açılan havuzların ücretleri yaklaşık üç katına çıkarılıyor.” dedi.

“Seyhan Belediyesi memurun sosyal denge tazminatını ödemiyor”

Seyhan Belediyesi’nde belediye çalışanlarının 1 ay önce başlattıkları iş yavaşlatma eylemlerini sürdürdüklerini, meşru haklarını almakta zorlanan çalışanların halen her gün belediye ana binası içinde bulunan meydanda toplanarak seslerini yönetime duyurmaya çalıştıklarını aktaran Ozan Gülaçtı, “Diğer taraftan memur ve sözleşmeli personelin Ramazan Bayramından bu tarafa ikramiyelerinden, sosyal denge alacaklarına, ulaşım yardımından birçok farklı kalemde toplamda milyonlarca lira alacakları ödenmiyor. Şimdi soralım Seyhan Belediyesi’ne, hani belediyenin maddi durumundan dem vurarak işçi, emekçi ve memurların haklarını teslim edemiyorsunuz ya; bu belediyeyi iki dönemdir CHP’li belediye başkanları yönetiyor.” ifadelerini kullandı.

Ozan Gülaçtı, şu ana kadar Yüreğir Belediye’sinde yaklaşık 300, Aladağ Belediyesi’nde 26 emekçinin bir gece saatinde cep telefonlarına gelen SMS ile işlerinden edildiğini anımsattı. Gülaçtı, şunları kaydetti: “İlgili kanunun 22. maddesi olarak tanımlanan “diğer sebepler” başlığı altında bu işlemi yaparak, ekmeklerinden ettikleri kardeşlerimizin işsizlik maaşı almasının dahi önüne geçerek adeta düşmanca bir tavır sergiliyorlar. 2019 yılında da benzer bir süreç yaşanmış o dönemde de binlerce işçi kardeşimiz aynı tavır ile işlerinden edilmişti. Devam eden süreçte “bankamatikçi” yaftaları ile süreç haklı gösterilmeye çalışılmıştı ancak geçen 5 yılı aşkın sürede bunu asla ispat edemediler. Birçok kardeşimiz hukuki süreçleri kazanarak işlerine döndü. Biz o dönemde de sürekli olarak gerek meclis kürsüsünde gerek yerel gerekse de ulusal basında bu işçi kardeşlerimizin daima yanlarında olmuştuk. Aynı tavrımızı sürdürme noktasında kararlıyız. Trajikomik olan bir durum da şudur ki; bu defa sadece AK Parti’mizden devraldıkları belediyelerden değil kendi partilerinin yönettiği, kendi partilerinin önceki yönetiminden yetkiyi devralan belediye yönetimlerinin de işçi, emekçi kıyımı yapıyor olması. Ceyhan’da, Seyhan’da, Çukurova’da da işçi, emekçi hatta memur kadroları üzerinde yaşanan olumsuzluklar kamuoyuna yansıyor. Adana’mız adına bu yönetimsel zafiyet ve kaos ortamını üzülerek izliyoruz. Biz dün olduğu gibi bugün de, aynı şekilde emekçi kardeşlerimizin yanında durarak, onların haklarını savunarak haklarının iadesi için gereken tüm desteği sağlamak noktasında kararlıyız. AK Parti İl Başkanlığı olarak; İl ve İlçe yönetimlerimizde yer alan avukatlarımız eliyle, ücretsiz olarak emekçi kardeşlerimizin vekâletlerini alıyoruz ve işe iade süreçleri gerçekleşene kadar hukuki zeminde mücadeleyi onlarla birlikte üstleniyoruz.”

 

Kaynak: ZİYA İPEK/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.